کلیه مجلات آی اس آی در یک لیست مشخص که هر سال تجدید نظر می شود به ثبت می رسند . اگر می خواهید ببینید که مجله ای در گروه آی اس آی قرار دارد , کافی است وارد آدرس زیر شوید

http://ip-science.thomsonreuters.com/mjl/

این آدرس را کپی نموده و در نوار آدرس اینتر نت (در مستطیل با لای صفحه) قرار داده و سرچ نمایید .

صفحه ای که باز می شود به صورت : دو کادر مستطیل در زیر یکدیگر قرار دارند .

شما با سه روش می توانید نام یک مجله را از لیست آی اس آی استعلام کنید .

الف – از طریق نام کامل مجله

ب- از طریق شماره ISSN

ج- از طریق یک کلمه در کل عنوان مجله

روش کار :

در مستطیلی که کلمات search term در مقابل آن است می توانید لغات زیر را تایپ کنید :

۱-    نام کامل مجله به انگلیسی : در اینصورت , در کادر زیر ین باید گزینه Full journal title  را انتخاب نمایید و کادر search را کلیک نمایید.

۲-    شماره ISSN مجله  : : در اینصورت , در کادر زیر ین باید گزینه ISSN را انتخاب نموده و کادر search را کلیک نمایید.

۳-    یک لغت در کل عنوان مجله : در اینصورت , در کادر زیر ین باید گزینه Title word را انتخاب نموده و  کادر search را کلیک نمایید.

 

مثلا می خواهیم مجله ای تحت عنوان زیر را استعلام نماییم:

·         JOURNAL OF EARLY ADOLESCENCE

روش اول : کل نام مجله که شامل کلیه لغات فوق است را در کادر مستطیل بالایی تایپ کرده و در مستطیل پایینی گزینه Full journal title  را انتخاب نموده و کادر search را کلیک نمایید.

روش دوم : این مجله دارای شماره ISSN است که در پشت جلد آن و یا در سایت مجله ثبت و یا در با لای مقالات منتشره در مجله چاپ شده است . شما می توانید فقط این شماره را در کادر مستطیل بالایی تایپ کرده و در مستطیل پایینی گزینه ISSN را انتخاب نموده و کادر search را کلیک نمایید. با روش اول و دوم دقیقا مشخص می شود که مجله در لیست آی اس آی قرار دارد یا خیر .

به عنوان مثال اگر این مجله در لیست آی اس آی باشد , با کلیک کرد ن search  پس از انجام مراحل فوق , نام مجله تایید می شود . در غیر اینصورت پیام زیر را نشان خواهد داد که حاکی از منفی بودن نتیجه بوده و میگوید که :

 


***** No matches found for the query. *****

پاسخی به این در خواست پیدا نشد” .

 ولی روش سوم با دقت کمتری همراه است .

روش سوم : نام اصلی این مجله شامل چهار لغت journal , of , Early  , Adolescence  میباشد . ولی با تایپ کردن لغات شاخصتر مثل Early  و یا Adolescence  می توانیم به یک لیست از مجلات دست یابیم که این مجله هم جزو آنها می تواند باشد .

واضح است که با تایپ کردن لغت Journal  (مجله ) نمی توانید به جایی برسید . چون هزاران مجله در عنوان خود از این لغت استفاده کرده اند .

نکته مهم : در برخی موارد به علت ترافیک با لای سایت ممکن است بار اول پاسخ خود را دریافت نکنید . اگر برای اولین بار پاسخ منفی دریافت کردید :

الف – روش اول را  در چند ساعت بعد نیز تکرار کنید .

ب- از روش دوم برای استعلام استفاده کنید

ج- نهایتا از روش سوم هم استفاده کنید تا کاملا مطمعن شوید .

با آرزوی موفقیت

دکتر ابراهیم مقیمی