برخی از مشتریان ما : دانشگاه صنعتی اصفهان ، شرکت نفت پارس ، شرکت مهرتاش و ده ها هزار دانشجو . . .

پرو پوزال و روش نگارش آن

نگارش :دکتر ابراهیم مقیمی

برای نوشتن یک پرو پوزال باید بدانید که پروپوزال نماینده دانش علمی شما برای پذیرش در یک دانشگاه و یا برای فار غ التحصیل شدن در یک مقطع می باشد .

اگر می خواهید برای اخذ پذیرش در یک دانشگاه انگلیسی زبان پرو پوزال تهیه نمایید , باید بدانید که کارشناسان و اساتید دانشگاه مورد نظر به پرو پوزال شما به عنوان عاملی برای شنا سایی شما از لحاظ علمی می نگرند .این مو ضوع برای پذیرش در مقطع دکتری در یک دانشگاه خارجی بسیار اهمیت دارد و از این موضوع سرسری رد نشوید.یک پرو پوزال بد شما را در رده های آخر برای پذیرش از بین چند نفر متقاضی دیگر , قرار خواهد داد .

مسئو لین دپارتمانهای دانشگاه ها چند مسئله را برای پذیرش دانشجو در مقطع دکتری و ارشد و فوق دکتری در نظر می گیرند . من به ترتیب اولویت آین موارد را ذکر می کنم.

۱-      پرو پوزال

۲-      مقالات و آثار علمی منتشر شده توسط شما

۳-      نمره تافل یا آیلتس (در کشور هندوستان فعلااین موضوع منظور نشده است)

۴-      ریز نمرات مقاطع قبلی

۵-      توصیه نامه های  اساتید قبلی شما

۶-      داشتن انگیزه قوی برای تحصیل .(این مسئله با ارایه یک پرو پوزال خوب قابل شنا سایی است).

 

 

بنا براین مشاهده می کنیم که قبل از همه باید یک پرو پوزال مناسب را ارایه نمایید.

 

یک پرو پوزال خوب شامل مشخصه های زیر است .

۱-      داشتن یک عنوان مناسب

عنوانی که انتخاب می نمایید باید به روز بوده و در سال های اخیر مورد توجه مجامع دانشگاهی باشد. از طرف دیگر باید با اطلا عات علمی شما و توان اجرایی شما نیز همخوانی داشته باشد .

برای اینکه بفهمیم چه عناوینی مورد توجه داشگاه مورد نظر شما هستند , باید با مراجعه به سایتهای دانشگاه مورد نظر و بر رسی پیشینه علمی اساتید مربوطه درر شته ها ی مورد نظرتان , این عناوین را پیدا نمایید. در سایتهای دانشگاه ها , معمولا صفحه ای در رابطه با معرفی اساتید رشته های مختلف و مقالات و تحقیقات انجام شده توسط آنها وجود دارد . به این صفحات رجوع کنید و از این طریق می توانید سر نخ های خوبی را برای انتخاب موضو عات مورد علاقه اساتید خود پیدا نمایید.البته موضوع شما نباید تکرای باشد . همچنین باید بگویم که بسیاری از اساتید , در محدو ده های خاصی از رشته خود مایل به ارایه مشاوره به عنوان استاد راهنما هستند و شما با پیدا کردن علایق آنها می توانید عنوان مناسب را انتخاب نموده و شانس پذیرش خود را افزایش دهید .

مثلا شما مایل به اخذ پذیرش در رشته زراعت هستید .با ورود به سایت دانشگاه مورد نظر متوجه می شوید که ۴ استاد در این رشته وجود دارند که استاد اول منحصرا در رابطه با محصول برنج کار کرده است.استاد بعدی در رابطه با روش کار با گندم تحقیقاتی را انجام داده و همینطور تا آخر. بنا بر این شما نیز بهتر است در رابطه با یکی از این موارد و لی با نو آوری در روش کار و یا اهداف جدید و یا محل اجرای جدید , عنوان خود را انتخاب نمایید .

۲-      برخورداری از متن منسجم و استاندارد انگلیسی , بدون کپی کردن از منابع دیگر ,

پس از عنوان , حساسیت اساتید به چگونگی نوشتار انگلیسی شما مربوط می شود . با استفاده از نرم افزار های جدید , می توانند براحتی متوجه شوند که شما تا چه اندازه توانستید با جملات خودتان یک متن انگلیسی علمی را  تهیه نمایید. منابعی را که انتخاب می نمایید باید به روز بوده و کاملا مرتبط با عنوان شما باشد . از حاشیه پردازی و مقدمه چینی جدا خود داری نمایید .جملات خود را با استفاده از لغات تخصصی و با گرامر قوی و بدون تکرا ر لغات بنویسید . قالب اصلی یک پرو پوزال استاندارد را رعایت نمایید. نکته بسیار مهم این است که در کشور های مختلف , از سیستم های نگارش مختلف استفاده می کنند .بعضی ها پرو پوزال را در یک یا دو صفحه و بطور خلاصه تهیه میکنند و بعضی دیگر یک پرو پوزال بسیار مفصل و با جزئیات کامل را مورد پذیرش قرار می دهند . در این موارد باید از مراکزی که تجربه کافی در مورد دانشگاه ها و کشور های مختلف دارند استفاده نمایید تا بتوانید فرمت مناسب برای هر دانشگاه را پیدا نمایید. پرو پوزالی که برای یک مقطع دکتری در دانشگاه های ممتاز  تهیه می شود , باید بسیار دقیق و خالی از هر نوع اشکال نوشتاری و گرامری باشد. در این پرو پوزال باید شما خود را در حد یک محقق عالیرتبه نشان دهید. اگر از لحاظ زبان انگلیسی مشکل دارید , در رابطه اطلاع یافتن از سطح علمی پرو پوزال های دکتری , می توانید به پرو پوزالهایی که توسط دانشجویان دانشگاه های داخلی معتبر (دانشگاه تهران و..) تهیه شده اند , مراجعه نمایید .چون این دانشگاه ها در سطح جهانی نیز از اعتبار خوبی برخوردارند. اگر بتوانید از راهنمایی اساتید محترم این دانشگاه ها نیز استفاده نمایید , بسیار خوب خواهد بود. معمولا مطالبی که در فصل اول و سوم (روش تحقیق) پا یان نامه های داخلی ارایه می شوند , نما یانگر پرو پوزال هستند .

۳- بر خورداری از اهداف و سوالات مناسب

اهداف و سوالات شما باید کا ملا دقیق و علمی بوده و هر یک باید یک نقطه مبهم را پاسخ دهد . از نوشتن اهداف تکراری پرهیز نمایید . با جستجو و مطالعه مقالات مرتبط و با راهنمایی اساتید مجرب داخلی و مراکز مشاوره واقعی می توانید در انتخاب اهداف و سوا لات تحقیق موفق شوید. فراموش نکنید که در آینده باید به همین سوالات پاسخ دهید . پس اهدافی را انتخاب نمایید که با توجه به محل اجرای تحقیق , بتوانید داده های مورد نیاز خود را تهیه نماییید. مثلا اگر در رابطه با یک موضوع حسابداری در بازار بورس در کشور خاصی می خواهید تحقیق نمایید, باید میزان اطلا عات موجو ددر این کشور را بدانید. همینطور باید بدانید که آیا این اطلا عات اساسا در مراکز علمی کشور مورد نظر وجود دارد یا خیر؟ بسیاری از دانشجویان با انتخاب اهداف نا مناسب و غیر قابل اجرا , مشکلات خود را چند برابر می نمایند .

۳-     ارایه روش تحقیق مناسب و استفاده از آزمونها و نمونه های کافی برای اثبات و رد فرضیات .

با مطالعه مقالات مرتبط می توانید متوجه شوید که عموما از چه آزمونهایی برای اجرای تحقیق مشابه با عنوان شما استفاده شده است .کمک گرفتن از اساتید دلسوز و مجرب در این زمینه بسیار مفبد خواهد بود .فراموش نکنید که پایان نامه شما باید در داخل کشور نیز ارزیابی شود . بنا براین سعی کنید بر اساس انتظارات اساتید محترم داخل کشور این اهداف در مقطع دکتری تهیه نموده و از آزمونهای تخصصی در مقطع دکتری استفاده نمایید. مطالعه پا یان نامه های داخلی که در دانشگاه های معتبر تهیه شده است و مقایسه آنها با مقالات خارجی می تواند دید مناسبی را برای اانتخاب آزمونها و رو اجرای تحقیق به شما بدهد .

 

۴-     رعایت سیستم رفرانس ئویسی بر اساس استاداردهای دانشگاه مورد نظر

این مسئله نیز با جستجوی مقالاتی که در دانشگاه مورد نظر در اینتر نت منتشر شده است قابل بر رسی است . در پایان متذکر می شوم که در حال حاظر مراکز مختلفی در رابطه با نوشتن پرو پوزال وجود دارند که حتی سابقه ای در رشته های دانشگاهی ندارند . بسیاری از آنها با اخذ مبالغ کلان وقت شما را هدر می دهند و برخی از آنها با کپی برداری از پایان نامه های خارجی و چیدن جملات در حد بسیار ناشیانه آبرو و اعتبار شما را زیر سوال می برند. برخی دیگر هم پرو پوزال دیگران را پرینت گرفته و به شما می فروشند .

برخی ها هم اول یک پرو پوزال فارسی می نویسند و به علت ضعف در زبان انگلیسی  از منابع داخلی استفاده میکنند. ولی باید بدانید که اساتید خارجی نسبت به منابع داخلی اطلاع ندارند و فقط نامهای اساتیدی که مقالات انگلیسی در مجلات آی اس آی ارایه داده اند را می پذیرند . همین مسئله سبب میشود که پرو پوزال مورد نظر پذیرش نشود .

برخی دیگر هم اول با  منابع فارسی یک پرو پوزال تهیه میکنند و بعد به جای اسامی فارسی , اسامی انگلیسی را در متن قرار می دهند .اینکار بسیار مشکل آفرین خواهد بود و با نرم افزارهای تقلب یاب براحتی این تخلفات رد یابی و پرو پوزال رد خواهد شد .

از این رو توصیه میکنم که اگر از مرکزی برای پرو پوزال مشاوره می گیرید , حتما مقالاتی که از روی آنها جملات پرو پ.زال تهیه شده را از آنها بخواهید و سپس این جملات را با متن مقالات تطبیق دهید تا خدای نکرده کپی – پیست نکرده باسند .

 لذا اگر می خواهید از این مراکز راهنمایی بگیرید لا اقل با مسئول مربوطه چند دقیقه صحبت کنید تا ببینید از رشته شما اطلاع دارد یا خیر. پس از تدوین پرو پوزال هم , این متن را به یکی از اساتید خود که مسلط به زبان انگلیسی است نشان دهید .

پاسخ دهید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *