آشنایی با موتور جستجوی علمی سایروس (Scirus)

logo

 

این موتور جستجو جامع ترین ابزار تحقیق علمی با بیش از ۴۵۰ میلیون مدخل راهنما ی موضوعی، طبق آخرین شمارش در وب است. موتور جستجوی مذکور با توجه به آخرین تکنولوژی موتورهای جستجو طراحی شده است و به دانشمندان، اساتید، دانشجویان و هر کسی امکان می دهد که جستجوی خود را فقط به سایت های اینترنتی علمی محدود کند. این موتور جستجو بیش از ۱۳۵ میلیون صفحه علمی، عبارت از ۱۲۰ میلیون صفحه وب همچنین ۱۷ میلیون رکورد از منابعی از قبیل: Science Direct، MEDLINE on BioMedNet، Beilstein on ChemWeb، US Patent Office، Mathematics Preprint Server، Chemistry Preprint Server، E-Print ArXiv، CogPrints و NASA را پوشش می دهد. صفحات وبی که سایروس پوشش می دهد عبارتند از: ۴۵ میلیون سایت آموزشی،۸/۱۴ سایت سازمانی، ۵/۵ میلیون سایت دانشگاههای انگلستان، ۱۸ میلیون سایت تجاری و ۷/۴ میلیون سایت دولتی. این موتور جستجو محصول شرکت Elsevier است.

این موتور جستجو به محققان کمک می کند نه تنها محتوای ژورنالهای علمی را جستجو کنند بلکه همچنین صفحه خانگی دانشمندان، مواد اطلاعاتی قبل از چاپ، پروانه های ثبت اختراع، گنجینه سازمانی و اطلاعات وب سایت را شامل می شود.موتور جستجوی مقالات علمی، از آن سایت هایی است که مجبورید به بوکمارکتان اضافه کنید. این سایت مقالات موجود در بانک اطلاعاتی [email protected]  که توسط موسسهeuropean patent office گرد آوری شده است را مورد جستجو قرار داده و در پاسخ به جستجوی کلید واژه مورد نظر کاربر فهرستی نایاب را به او معرفی می کند. خلاصه ای از هر مقاله ابتدا در فرمت HTML ارائه می شود و نیز می توانید متن کامل مقاله را در فرمت PDF توسط لینک موجود در بالای همان صفحه (Original document) بدست آورید.

نتایج جستجو درScirus به دو بخش تقسیم شده اند: در بخش اول منابع وب دسترس پذیر رایگان، در بخش دوم نتایج، مقالات مجلات علمی (اگرچه دسترسی به متن کامل مقالات Elsevierبدون اشتراک امکان پذیر نیست، ولی نتایج جستجو Scirus شامل عناوین مقالات و چند خط از متن که محتوایش را نشان بدهند.) از طریق این موتور جستجو خیلی از اطلاعات علمی آشکار می گردد، بطوریکه حتی برخی از این اطلاعات آزادانه در دسترس نیستند. عمق جستجو برای فایل های Microsoft Word & PowerPoint    و PDF  بسیار بیشتر از موتورهای جستجوی عمومی است.   

آدرس اینترنتی موتور جستجوی Scirus:

دانلود فایل های راهنمای این موتور جستجو:

:::::::  دانلود راهنمای این پایگاه :::::::