اگر در فضای اینترنت میخواهید بطور حرفه ای وارد شوید این مقاله را حتما بخوانید

امروزه بیش از یک میلیارد حساب کاربری فعال Open ID درفضای اینترنت وجود دارد و تاکنون در حدود پنجاه هزار وب سایت امکان لاگین کردن از طریق Open ID رابرای کاربرانشان فراهم نموده­اند. امکان ورود از طریق Open ID در فضای مجازی به سرعت در حال افزایش است. سازمان های بزرگی نظیر Google, Facebook, Yahoo!, Microsoft, AOL, MySpace, Sears, Universal Music Group, France Telecom, Novell, Sun, Telecom Italia این روش را پذیرش و به عنوان یک روش مطمئن برای لاگین در وب سایت ها به منظور عدم فراموشی پسورد توصیه می کنند.

فرض کنیم مدیر سایت www.site.ir بخواهد از امکان Open ID برای کاربرانش استفاده کند. از این میان به سراغ یک سایت معتبر (نظیر گوگل، فیس بوک، یاهو، تویتر، هات میل، …) به عنوان یکی از Identity Provider ها که فراهم کننده OpenID می باشد رفته و در پنل کاربری گوگل که برای این موضوع پیش بینی شده ثبت نام کرده و اجازه آن را می گیرد. گوگل به مدیر سایت اجازه می دهد تا کاربران آن بتوانند حساب کاربریشان را به اکانت های گوگلشان پیوند دهند.

مدیر سایت بعد از اینکه از گوگل اجازه Open ID را می گیرد، در سایت خود لینکی را قرار می دهد تا یوزر ها پس از کلیک بر روی آن به گوگل ارجاع داده شوند. هنگامی که این کار برای اولین بار اتفاق افتد شرکت گوگل از شخص می خواهد تا در گوگل لاگین کند در این هنگام گوگل به سایت مزبور اطلاع می دهد که فردی که بواسطه لینک مزبور از سایت آمده در گوگل لاگین کرده و آدرس ایمیل فرد را به سایت اطلاع می دهد. در این حین پیوندی بین حساب کاربری گوگل و اطلاعات کاربری فرد در سایت مورد نظر بر قرار می شود.

از این پس اگر فرد در گوگل لاگین کند دیگر نیازی به لاگین در سایت مورد نظر ندارد. توجه کنید که رمز ورود به حساب کاربری گوگل و رمز ورود به سایت مزبور کاملا با یکدیگر متفاوتند ( و عاقلانه هم این است که هیچگاه پسورد ورود به سایتها را با پسورد اکانت گوگلتان یکسان انتخاب نکنید).  فرد بواسطه اینکه در گوگل لاگین کرده است برای ورود در سایت مزبور هیچ عمل خاصی نیاز ندارد.

برای توضیحات بیشتر توجه کنید: اگر مدیران دو سایت مختلف، سایتشان را با گوگل پیوند زده و اجازه Open ID را دریافت کرده باشند و کاربر آن سایت ها، از این امکان برای پیوند با اکانت گوگلش استفاده کرده باشد، در حالی که برای آن دو سایت دو پسورد کاملا متفاوت برای ورود هم انتخاب کرده باشد، کافیست در گوگل لاگین کند. به راحتی می بیند که در دو سایت هم لاگین شده است!

به زبان ساده تر به شکل زیر توجه کنید

94

شما با یک هویت واحد که در گوگل، فیسبوک و یا هر یک سایت های فراهم کننده Open ID دارید، میتوانید در همه سایتها حساب کاربری داشته باشید

بدون آنکه نگران این باشید که نام کاربری و یا پسوردتان برای تک تک آن سایتها چه بوده است

منبع:

http://openidexplained.com