مقاله ای مفید از آقای رضا اکبرنژاد به دستمان رسید که با کسب اجازه از مولف، آن را در این وبلاگ بازنشر کردیم و امیدواریم برای خوانندگان مفید باشد. این مقاله  به بحث در مورد چگونگی استفاده از سرویس های آنلاین معروف به  پروفایل پژوهشگران پرداخته است و مولف سعی کرده است که به زبانی ساده به معرفی سه سرویس مشهور در این زمینه و نحوه ی استفاده از آنها بپردازد.

به عنوان مقدمه ذکر می شود که این سرویس ها که از سرویس های جانبی پایگاه های بزرگ نشر و فهرست بندی و جستجوی انتشارات علمی دنیا مانند scopus و گوگل هستند به منظور ارائه تسهیلات بیشتر به محققان ارائه می شوند به عنوان مثال می توانید مقالاتی که توسط خودتان منتشر شده اند را زیر نظر گرفته و از تعداد رجوع هایی که در مقالات دیگر به آنها شده است مطلع شوید و همچنین آنها را آنالیز کنید و h-index  خود را مشاهده نمایید و خدمات بسیار دیگر که هر سرویس دهنده ای خدمات مختص خودش را نیز دارد.

آنچه در زیر می آید متن مقاله ی آقای رضا اکبرنژاد است و توسط گت پیپر نوشته نشده است: دانلود فایل PDF

آشنایی با معروف ترین سامانه های پروفایل پژوهشگران
رضا اکبرنژاد*
(Akbarnejad.reza[at]gmail[dot]com)
*دانشجوی دکتری علم اطلاعات و دانش شناسی دانشگاه فردوسی مشهد
از طریق این سرویس ها، شما می توانید رزومه علمی و دانشگاهی و پروفایل خود را بسازید و آنها را در وب برای دیگران قابل رویت  کنید. یکی دیگر از اهداف تولید چنین پروفایل هایی آشنایی بیش از پیش پژوهشگران باهم و از این طریق مشارکت علمی در کارهای تحقیقاتی می باشد. ما در اینجا به معرفی برخی از این سامانه ها می پردازیم:
۱) Scopus Authors ID
با ساختن این پروفایل شما دارای یک  ID Number منحصر به فرد خواهید بود که می توانید درهمه حال توسط  این ID  به پروفایل خود دسترسی پیدا کنید و خروجی های مختلف از آن بگیرید. یکی از کاربردهای مفید این سرویس این است که حتی اگر شما به پایگاه Scopus دسترسی نداشته باشید یعنی نتوانید از امکانات جستجو و بازیابی پایگاه استفاده کنید می توانید از طریق ساختن پروفایل و وارد شدن به پروفایل خود از آخرین تعداد مقالات و H-index خود باخبر شوید با این تفاوت که در اینصورت لینک های روی اعداد نشان داده شده که می توانید با کلیک کردن اطلاعات بیشتر کسب کنید و مقالات را مشاهده نمایید دسترسی نخواهید داشت. حال به ساختن پروفایل در پایگاه Scopus بصورت تصویری می پردازیم:
۱٫ ابتدا وارد پایگاه Scopus می شویم.
۲٫ در مرحله بعد از منوی مربوط به جستجو، روی Author Search کلیک می کنیم. و اسم شخصی که می خواهیم پروفایل بسازیم را جستجو می کنیم.
01.jpg
02.jpg
۳٫ درصورتی که از فرد موردنظر اسامی مختلفی موجود باشد از لیست فوق کنار موارد مشترک تیک می زنیم و گزینه Request to merge authors را کلیک می کنیم.
03.jpg
۴٫ از این مرحله به بعد مراحل ساختن پروفایل شروع می شود. با تایید مرحله قبلی و زدن گزینه Start به مرحله دیگر وارد می شویم. (Start)
04.jpg
۵٫ در این مرحله برای فرد موردنظر نام پروفایل انتخاب می کنیم که بهتر است مشهورترین و شناخته ترین نام از منوی موردنظر انتخاب گردد. و با کلیک روی Next  به مرحله بعد وارد می شویم. (Select preferred name)
05.jpg
۶٫  در گام سوم، Scopus تمامی انتشارات فرد را بازیابی می کند. (Review documents) در این مرحله فرد می تواند اگر نیازی بود انتشارات خود را ویرایش کند در غیر اینصورت با تایید این مرحله و با کلیک روی Next  به مرحله بعد وارد می شویم. در شکل زیر تصویر ویرایش کردن پروفایل را نیز مشاهده می کنید. (Review profile)
06.jpg
07.jpg
۷٫ در گام آخر با وارد کردن ایمیل معتبر و ترجیحا آکادمیک و درصورت نیاز اظهارنظری درمورد پروفایل خود مراحل ساخت پروفایل را به پایان می رسانیم. ((Submit changes
08.jpg
۸٫ با زدن گزینه Submit وارد صفحه زیر می شویم که می گوید تیم ما درخواست شما را بطور اتوماتیک دریافت می کند و تیم پشتیبانی آنرا تایید می کند و بعد از آن یک ID به صاحب پروفایل می دهد و فرد می تواند بعد از این با وارد کردن این ID Number پروفایل خود را که حاوی اطلاعاتی راجع به تعداد مقالات بروز شده و شاخص H-index و غیره می باشد را مشاهده کند.
09.jpg
10.jpg
11.jpg
12.jpg
۲)  ResearcherID
این سرویس از محصولات شرکت  Thamson Routers می باشد.
همانطور که در شکل زیر قابل مشاهده است در صفحه خانگی آن امکان ساختن پروفایل جدید (Join Now its Free)، جستجوی افراد دارای پروفایل (Search for Members)، گزینه Login  که برای وارد شدن به پروفایل و ویرایش کردن آن گذاشته شده است و گزینه Interactive Map هست که در زیر توضیح داده می شوند.
13.jpg
برای جستجوی افراد دارای پروفایل کافیست از صفحه خانگی از منوی Search for Members داخل جعبه جستجو نام خانوادگی فرد را مورد جستجو قرار دهیم. بعداز وارد کردن نام خانوادگی وارد صفحه بعد می شویم که در واقع تایید کردن فرد مورد جستجو و یا انتخاب از بین چند گزینه برای رسیدن به فرد مورد نظر می باشد. البته جستجوی با امکانات ویژه نیز توسط گزینه More Option در زیر جعبه جستجو امکان پذیر می باشد. شکل زیر نمایی از جستجو را نشان می دهد.
14.jpg
15.jpg
با کلیک کردن بر روی نام فرد وارد صفحه ای می شویم که میتوانیم پروفایل فرد را ببینیم.
16.jpg
با کلیک بر روی گزینه Citation Metrics می توانیم تعداد مقالات، جمع تعداد استنادات و شاخص و … فرد را نگاه کنیم.
17.jpg
همچنین با کلیک بر روی Collaboration Network و Citing Articles Network می توان نمودراهای شبکه مشارکتی مولفان با فرد موردنظر و نقشه کشورهای مشارکت کننده و اطلاعاتی راجع به موسسات و غیره بدست آورد.
18.jpg
19.jpg
گزینه بعدی مربوط به وارد شدن به پروفایل شخصی است که فرد می تواند آخرین تغییرات در پروفایل خود را مشاهده نماید و درصورت لزوم تغییرات لازم را انجام دهد.
20.jpg
21.jpg
22.jpg
و بالاخره گزینه آخر Join Now its Free است که در زیر صفحه ساخت یک پروفایل را نشان می دهد.
23.jpg
۳) Google Scholar Citation Service
این سرویس جدیدترین و بهترین سرویس گوگل می باشد که به منظور مدیریت پروفایل پژوهشگران ایجاد شده است و با توجه به اینکه قوی ترین موتور جستجو خود گوگل می باشد بنابراین منبع اطلاعات بازیابی خودش می باشد که تقریبا تمام انتشارات و منتشرات شما را به معرض نمایش قرار می دهد. در قسمت های بعدی خواهیم گفت که از این سرویس می توان بهره های زیادی برد مثل خروجی گرفتن Endnote از انتشارات خود، خروجی اکسل و CVS  و پرینت از رزومه و … که خیلی از دوباره کاری و نوشتن و روزآمد کردن رزومه جلوگیری می کند. مراحل ساخت این سرویس در زیر می آید:
۱٫ وارد سایت http://scholar.google.com/citations می شویم.
24.jpg
۲٫ آدرس ایمیل جمیل و کلمه عبور خود را وارد می کنیم بدیهی است که این همان نام کاربری و کلمه عبوری است که برای استفاده از سرویس پست الکترونیکی استفاده می کنیم.
۳٫ بعد از وارد شدن به فضای کاربری خود اقدام به ساختن پروفایل می کنیم.
25.jpg
در جعبه اول نام و نام خانوادگی در جدول دوم وابستگی سازمانی را به شکل صحیح وارد می کنیم در جعبه سوم حتما باید ایمیل آکادمیک وارد کنیم تا جمیل ما را به عنوان یک فرد دانشگاهی قبول کند بدیهی است آدرس پست الکترونیکی باید حاوی دامنه ac باشد. و در جعبه سوم حوزه های مورد علاقه خود را وارد می کنیم. این اطلاعات به گوگل کمک می کند تا از پایگاه داده خود هرچیزی را که مربوط به فرد مورد نظر باشد بازیابی کند و نمایش دهد.
26.jpg
در این صفحه تمام مقالات نمایش داده می شوند و از ما می خواهد که تمامی آن را اضافه کنیم یا به حالت نمایش دربیاید و احیانا ویرایش کنیم همچنین در این صفحه دوباره می توانیم براساس اسامی مختلف از فرد دوباره جستجو کنیم.
27.jpg
بعد از این مرحله از ما سوال می کند که آیا پروفایل شما را روزآمد کنم با کلیک روی Uptodate و انتخاب گزینه Go to my Profile وارد پروفایلتان می شوید.
28.jpg
شکل زیر مرحله نهایی ساخت پروفایل را نمایش می دهد.
29.jpg
همانطور که در تصویر قابل مشاهده است می توانیم تعداد کل استنادها و تعداد استنادها تا سالی مشخص، H-index و i10-index  فرد را ببینیم. همچنین توسط نمودار سیر استنادات به انتشارات فرد در سالهای مختلف نشان داده شده است. در منوی سمت راست همکاران مشترکی که با صاحب پروفایل همکاری داشته اند به نمایش درآمده است که بصورت لینک می باشد و می توان انها را نیز جستجو کرد.
30.jpg
منبع:
اکبرنژاد، رضا(۱۳۹۲). آشنایی با معروف ترین سامانه های پروفایل پژوهشگران، گروه بحث الکترونیکی کتابداری و اطلاع رسانی مشهد.