یادداشت نویسی در مطالب فتوکپی شده

از علامت گذاری کردن کتاب ها و مجلات کتابخانه خودداری کنید، اما می توانید در کتاب ها و مجلات خود و یا در مطالب فتوکپی شده حاشیه نویسی کنید. زیر جملات خط بکشید، دور ایده اصلی دایره بکشید، سوالی بپرسید و بر اساس نظر خود به آنها جواب دهید. توجه کنید دانشجوی زیر چگونه واکنش خودرا به این منبع بیان کرده است:نمونه ای از یادداشت نویسی برروی مطالب فتوکپی شده

آموزش ایدز ممکن است باعث کاهش تحمل افراد شود.

دو سوم آمریکایی ها از قراردادن حمام خود در اختیار کسانی که ایدز دارند، نگران هستند.

آموزش ایدز بسیار مهم است:

یک سوم آمریکایی ها وسایلشان را به همکار آلوده به ایدز خود قرض نمی دهند، البته ارتباط نزدیک و تماس اتفاقی ناقل این بیماری نیستند. بنابراین، آموزش درباره راه های انتقال و عوامل خطرناک شناخته شده باید به عنوان بهترین سلاح در برابر چنین نگرانی هایی قرار بگیرد.

آموزش ایدز ممکن است باعث بروز مشکلاتی شود:

دیوید. م. هرالد و جان . م. مازلین که رفتار سازمانی را مورد مطالعه قرار می دهند، براین باورند که آموزش کم، بدتر از آن است که اصلاً آموزشی به مردم داده نشود. آنهادریافتند که برخی برنامه های آموزشی راجع به ایدز، تحمل کارگران را نسبت به بیماران کم می کند.

برنامه های کوتاه مدت و جزوه ها خود باعث عصبی شدن و نگرانی کارگران میشوند:

مقصر اصلی برنامه هایی هستند که فقط شامل جزوه یا بیانات یک کارشناسی دعوت شده است که سخنرانی اش کمتر از ۴۵ دقیقه طول می کشد. بر اساس این مطالعه،چنین آموزش هایی متاسفانه فقط بیش از نیمی از همه آموزش های مربوط به ایدز در یک محلی کاری را شامل میشود. در مقابلی، برنامه های طولانی تری که بیش از ۲ ساعت زمان می برند، نگرش کارمندان را تغییر داده است.

محققان می گویند این مشکل ناشی از مطالب آموزشی منتشر شده توسط سازمان های بهداشت عمومی است. این جزوات بر تغییرات رفتاری تاکید می کنند که خطر آلوده شدن را کاهش می دهند.

هرالد عقیده دارد «اغلب مطالب آموزشی فقط نشانگر این مطلب است که سلول های خونی کوچک، توسط هیولاهای کوچکی مورد حمله قرار می گیرند.» و در جلسات آموزشی کوتاه صنفی هرگز در این باره که «چگونه حامی بیماران باشیم و چه طور با آنها رفتار کنیم» بحث نمی شود. هرالد می گوید : این سوال همواره در ذهن کارمندان باقی می ماند: « حالا که می دانم چه طور بیمار شدی ، چرا باید به دیدگاهت کمک کنم؟» پذیرش و باور هم یک مورد دیگر است. این مطالعه مشخص می کند که سخنرانی های ۴۵ دقیقه ای هم می تواند نگرش ها را اصلاح کند. اما فقط در صورتی که از طریق سخنرانان داخلی ارائه شوند . هرالد خاطرنشان می کند که خودی ها بهتر می توانند ترسهای مخصوص به یک مکان کاری را بیان کنند. بر طبق اظهارات هرالد آموزش در باره ی ایدز به کارگران « بسیار حائز اهمیت» است. اغلب مشکلات از سوی مبتلایان به ایدز ایجادنمی شوند، بلکه به واسطه ی کارگران دیگر است که با نظارت خود بر مبتلایان برای آنها جهنم به پا می کند. علاوه براین، هرالد چنین ذکر می کند که از آنجا که پیشرفت در درمان ایدز، به بیماران آلوده اجازه می دهد مدت طولانی تری سالم بمانند. مشاغل بیشتری «در حال آماده سازی خود برای مواجهه با کارگران آلوده به ایدز هستند.» .

فیلیپ یام

برگرفته از مجله ی آمریکایی دانا، سپتامبر ۱۹۹۱