مقاله گزارش یک مورد کیست هیداتید به صورت توده ای در اندام تحتانی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۸۲ تا ۸۷ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد کیست هیداتید به صورت توده ای در اندام تحتانی
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آلوئولار
مقاله اکینوکوکوزیس
مقاله هپاتیک
مقاله هیداتید کیست

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ایمانی محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: تیزمغز عدنان
جناب آقای / سرکار خانم: سلماسی میراحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه و هدف: کیست هیداتید یک بیماری انگلی به وسیله کرم نواری پهن بنام اکینوکوکوس گرانولوزوس می باشد. انسان میزبان واسطه یا تصادفی این انگل می باشد و به وسیله مصرف سبزیجات و گیاهان آلوده به مدفوع سگ و سگ سانان آلوده می شود. ۶۵ الی ۷۰ درصد موارد کیست ها در کبد تشکیل می شوند و در بقیه موارد درگیری ریه ها را شاهد هستیم و به ندرت نیز از سایر نقاط نظیر طحال، عضلات، استخوان ها و مغز نیز گزارش شده است. در ادامه این مقاله به صورت گزارش مورد، به یک تظاهر نادر بیماری کیست هیداتید می پردازیم.
گزارش مورد: خانم ۴۱ ساله بارداری با تورم، قرمزی، درد ناگهانی توده قبلی از یک سال پیش در ران و زیر منطقه کشاله مراجعه کرده بود. در معاینه بالینی توده نرم به ابعاد ۲۰ در ۴۰ میلی متر با گرمی و قرمزی و در ۴ سانتی متری زیر رباط اینگوینال در اندام تحتانی راست دیده شد. در یافته های حین عمل، هنگام آسپیراسیون توده مایع سفید شیری رنگ خارج شد. سپس با برش جراحی، کیست هیداتید از زیر جلد به طور کامل خارج شد و به آزمایشگاه آسیب شناسی ارسال گردید. در سونوگرافی کبدی و گرافی قفسه سینه که متعاقب آن به عمل آمد، اثری از کیست هیداتید کبد و ریه یافت نشد.
نتیجه گیری: کیست هیداتید می تواند هر جایی از بدن انسان را درگیر کند اما اغلب موارد در کبد و ریه مشاهده می شود. اطلاعاتی از نحوه درگیر شدن اندام تحتانی بدون درگیری کبد و ریه در دست نیست. اما ممکن است این آلودگی از طریق لنفاتیک گوارش به لنفاتیک ناحیه اینگوینال سرایت کند و لذا در این موارد، درگیری کبد و ریه وجود نداشته باشد.