مقاله گزارش یک مورد کیست ادنوکارسینوم پاپیلری پانکراس که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته سوم خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۵۴۴ تا ۵۴۹ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد کیست ادنوکارسینوم پاپیلری پانکراس
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کیست پانکراس
مقاله پاپیلری
مقاله موسینوس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شهباززادگان بیتا
جناب آقای / سرکار خانم: فیضی ایرج
جناب آقای / سرکار خانم: صمدزاده مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: شفائی یوسف

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: کیست های ساده ی پانکراس از انواع کمپلکس کوچک ترند و بیشتر در نواحی دیستال پانکراس قرار دارند. تومور پاپیلری جامد و کیستیک پانکراس یک نئوپلاسم نادر است که در کودکان و افراد مسن نادرتر است و اغلب در دختران و زنان جوان دیده می شود.
گزارش مورد: بیمار خانمی ۴۰ ساله با سابقه ی ۵ ساله ی درد سر دل بود که طی این مدت بارها به پزشک مراجعه کرده بود. بیمار پس از معاینه ی بالینی جهت پانکراتیت سیستکتومی کاندیدای جراحی شد و با بیهوشی عمومی تحت عمل جراحی پانکراتکتومی قرار گرفت. پیگیری بیمار بعد از عمل نیز ادامه داشت.
نتیجه گیری: تومور پاپیلری جامد و سیستیک پانکراس یک نئوپلاسم نادر و اغلب خوش خیم با منشا ناشناخته است. تظاهر ان با درد مبهم شکم می باشد. سونوگرافی، MRI ((Magnetic resonance imaging و (Computerized tomography) CTscan به تشخیص قبل از جراحی کمک می کنند. جراحی درمان انتخابی است و تشخیص قطعی با هیستولوژی و ایمونوهیستوشیمی می باشد.