مقاله گزارش یک مورد کوری ناگهانی در بیمار ۱۸ ساله با احتمال تشخیص مولتیپل اسکلروزیس (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی اراک (ره‌ آورد دانش) از صفحه ۴۷ تا ۵۲ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد کوری ناگهانی در بیمار ۱۸ ساله با احتمال تشخیص مولتیپل اسکلروزیس (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماری اسکلروز مولتیپل
مقاله کوری ناگهانی
مقاله آنسفالومیلیت منتشر حاد

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شهسواری نیا کاووس
جناب آقای / سرکار خانم: رحمانی فرزاد
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمی بختور هانیه
جناب آقای / سرکار خانم: طاهراقدم علی اکبر
جناب آقای / سرکار خانم: صادقی حکم آبادی الیار
جناب آقای / سرکار خانم: مسعود آرمیتا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: کوری ناگهانی یکی از مشکلات اورژانسی می باشد که ممکن است علامتی از بیماری تهدید کننده حیات باشد و بایستی سریعا ارزیابی شده و علل قابل درمان مشخص گردند.
معرفی بیمار: بیمار مورد معرفی آقای جوانی بودند که بدون سابقه بیماری خاصی با شکایت کوری ناگهانی به اورژانس مراجعه نموده بود. بیمار با شکایت تب و علایم کوریزا و به دنبال آن تاری دید پیشرونده شده که نهایتا منجر به نابینایی وی شده بود، مراجعه کرده و در نهایت بعد از انجام اقدامات لازم برای وی تشخیص احتمالی اسکلروز مولتیپل حاد فولینانت گذاشته شد.
بحث: بیماری اسکلروز مولتیپل یک بیماری مزمن التهابی می باشد که با حملات حاد اختلال عصبی همراه است. برخی از این حملات حاد اورژانسی بوده و نیاز به تشخیص و درمان سریع دارند. نوعی از بیماری اسکلروز مولتیپل به نام اسکلروز مولتیپل فولمینانت وجود دارد که می تواند بصورت حاد باعث کوری ناگهانی گردد.