مقاله گزارش یک مورد کاردیومیوپاتی با شوک کاردیوژنیک حوالی زایمان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی قم از صفحه ۶۴ تا ۶۹ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد کاردیومیوپاتی با شوک کاردیوژنیک حوالی زایمان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کاردیومیوپاتی
مقاله نارسایی قلب
مقاله اکوکاردیوگرافی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوروزی ثمیه
جناب آقای / سرکار خانم: باقری احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حجازی فخرالدین
جناب آقای / سرکار خانم: حامدنسیمی پریناز

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: کاردیومیوپاتی حوالی زایمان (PPCM) یک بیماری نسبتا نادر است که می تواند شرایط مصیبت باری را ایجاد کند، لذا بایستی با قدرت تشخیص داده شده و به سرعت درمان شود. این بیماری هنوز هم یک مساله مهم کلینیکی است؛ چراکه فقط نیمی از آنان یا شاید کمی بیشتر، بهبودی فعالیت بطن چپ را با وجود درمان سنتی نارسایی قلب نشان می دهند. علت این بیماری ناشناخته است و با پیشرفت سریع اختلال بطن چپ و نارسایی قلب در ماه آخر بارداری یا در پنج ماهه اول پس از زایمان مشخص می گردد. پیش آگهی این بیماری در بعضی از موارد بسیار بد است، به طوری که به سمت نارسایی قلب مقاوم و پیوند قلب یا مرگ پیشرفت می کند. در بیمار معرفی شده، شروع برق آسا و پیشرفت به سمت شوک کاردیوژنیک و در نهایت بهبودی سریع وکامل بسیار قابل توجه بوده است.
معرفی مورد: در این مقاله، به معرفی بیمار زن ۲۵ ساله ای که با تظاهرات شدید نارسایی قلب، اختلال واضح بطن چپ و نارسایی شدید میترال بعد از سزارین با درمان سنتی نارسایی قلب و حمایت مکانیکی بهبودی کامل یافته بود، پرداخته شده است.
با توجه به موارد بیان شده می توان نتیجه گرفت کاردیومیوپاتی حوالی زایمان یک نوع بالقوه کشنده از نارسایی قلبی است و بیمار این case نیز یک مورد ویژه بود که تحت درمان مناسب بهبود یافت.