مقاله گزارش یک مورد همراهی ترومبوز ورید جوگولار داخلی راست با بروسلوز حاد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان از صفحه ۱۶۱ تا ۱۶۶ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد همراهی ترومبوز ورید جوگولار داخلی راست با بروسلوز حاد
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تب مالت
مقاله سیاهرگ های جوگولار
مقاله لخته در جدار رگ

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: کرامت فریبا
جناب آقای / سرکار خانم: ترکمان اسدی فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: بروسلوز بیماری مشترک انسان و دام است که سبب طیف گسترده ای از علایم و عوارض در انسان می شود. این بیماری در ایران آندمیک می باشد و ترومبوز وریدی یکی از عوارض نادر آن است.
معرفی بیمار: بیمار زن ۵۸ ساله به علت تب و سردرد شدید که از ۱۵ روز قبل از مراجعه شروع شده بود، بستری شد. وی از ضعف، بیحالی، بی اشتهایی و ضایعات پوستی در اطراف بینی و بزرگی غدد لنفاوی گردن شاکی بود. در سونوگرافی نسج نرم گردنی او ، ترومبوز ورید جوگولار داخلی راست و لنفادنوپاتی در مثلث خلفی راست گردن و در سونوگرافی داپلر عروق گردنی، ترومبوز ناحیه میانی ورید جوگولار داخلی راست مشاهده شد. کشت خون در دو نوبت مجزا کوکوباسیل گرم منفی رشد کرد و تست های سرولوژی رایت ، ۲ME و IgG ELISA مثبت گزارش شدند. بیمار تحت درمان با داکسی سیکلین- ریفامپین و وارفارین قرار گرفت و درمدت پنج ماه پی گیری علائم بیماری کاملا بهبود یافت.
نتیجه نهایی: در مناطق اندمیک، در بیمارانی که با تظاهرات نادر مثل ترومبوز عروقی مراجعه می کنند، تشخیص بروسلوز باید مد نظر باشد زیرا تشخیص و درمان زودرس می تواند موجب کاهش عوارض و مرگ ومیر بیماری شود.