مقاله گزارش یک مورد نادر لنفوم غیر هوجکین در استخوان ماگزیلا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۲ در فیض از صفحه ۴۰۸ تا ۴۱۲ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد نادر لنفوم غیر هوجکین در استخوان ماگزیلا
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ضایعات فک
مقاله ماگزیلا
مقاله لنفوم غیر هوجکین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ارشادی مهروز
جناب آقای / سرکار خانم: امیران سیداحمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: حکمتی مقدم سیدحسین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: لنفوم غیر هوجکین (NHL) گروهی از نئوپلاسم های با منشاء سلول های سیستم لنفوئیدی است. وقوع لنفوم به شکل اولیه در حفره دهان ناشایع است و تنها ۲ درصد همه لنفوم های خارج گره ای را تشکیل می دهد. در این مقاله یک مورد لنفوم غیر هوچکین در حفره دهان معرفی شده و به بررسی علائم آن و افتراق از سایر ضایعات مشابه پرداخته می شود.
گزارش مورد: خانمی ۴۹ ساله با سابقه درد در دندان پره مولر دوم سمت راست ماگزیلا و تورم در آلوئول همان ناحیه که با تشخیص عفونت دندانی تحت کشیدن دندان مورد نظر قرار گرفته بود، یک هفته بعد از کشیدن دندان به علت عدم بهبود تورم به ما ارجاع شد. با تشخیص احتمالی لنفوم، ضایعه تحت بیوپسی انسیژنال قرار گرفت. تشخیص نهایی ضایعه بر اساس گزارش هیستوپاتولوژی و ایمونو-هیستوشیمی Diffuse large B cell lymphoma تعیین شده و بیمار جهت درمان به انکولوژیست معرفی شد.
نتیجه گیری: هیچ نمای بالینی ویژه و کلاسیکی برای NHL در استخوان های فک وجود ندارد. تورم، زخم و ناراحتی ممکن است در ناحیه لنفوم وجود داشته باشد و یا از بیماری های پری اپیکال و یا شرایط خوش خیم تقلید نماید. از لحاظ بالینی این نوع لنفوم می تواند ضایعات التهابی اندو-پریو با نشانه های درد و ناراحتی موضعی را تقلید کند. تاخیر در تشخیص می تواند پیش آگهی را بدتر کرده و این مساله اهمیت شناسائی علائم لنفوم غیر هوچکین توسط دندانپزشک و ارجاع به موقع را نشان می دهد.