مقاله گزارش یک مورد عفونت زونا در ناحیه چشم در شیرخوار ۸ ماهه به علت مواجهه با عفونت واریسلای داخل رحم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مهر و آبان ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از صفحه ۱۰۷ تا ۱۱۱ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد عفونت زونا در ناحیه چشم در شیرخوار ۸ ماهه به علت مواجهه با عفونت واریسلای داخل رحم
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شیرخوار
مقاله هرپس زوستر
مقاله واریسلای داخل رحم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوربخش سیدمحمدکاظم
جناب آقای / سرکار خانم: خوشدل ابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: خیری مریم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: عفونت واریسلای اولیه ندرتا در دوره شیرخوارگی دیده می شود. به دلیل نادر بودن این عفونت در شیرخوارگی، موردی که در نتیجه عود مجدد عفونت واریسلای اولیه در رحم ایجاد شده بود گزارش می شود.
گزارش مورد: شیرخوار ۸ ماهه با وزن زمان تولد ۳۲۰۰ گرم و حاصل زایمان واژینال طبیعی به علت ضایعه اریتماتو اطراف چشم چپ، ابتدا با تشخیص سلولیت اوربیت چشم چپ بستری گردید. ضایعه سریعا انتشار پیدا کرد و به اندازه ۸ در ۱۴ سانتی متر رسید و چندین وزیکول پر از مایع که بعدا به مایع زرد رنگ تبدیل گردید، ایجاد شد. در تاریخچه بیمار، مادر شیرخوار در ماه پنجم حاملگی دچار عفونت واریسلایی با ضایعات ژنرالیزه ماکولووزیکولر در ناحیه شکم، صورت و اندام ها شده بود. آزمایشات شیرخوار از جهت حضور ایمنوگلوبولین M ویروس واریسلا زوستر (VZV IGM) مثبت شد. درمان با داروهای سفالوتین، آسیکلوویر و قطره سولفاستامید چشمی انجام شد و ضایعات در عرض یک هفته به صورت کامل بهبود یافتند.
نتیجه گیری: در بیمار معرفی شده به علت مواجهه با عفونت واریسلایی در دوران جنینی، ۸ ماه پس از تولد در نتیجه عود مجدد عفونت واریسلای اولیه، علائم بیماری هرپس زوستر ظاهر شده بود و با تشخیص بیماری، درمان با موفقیت انجام شد.