مقاله گزارش یک مورد خونریزی پس از زایمان طبیعی با تشخیص نهایی کوریوکارسینوم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته اول فروردین ۱۳۹۳ در مجله زنان مامایی و نازایی ایران از صفحه ۲۱ تا ۲۵ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد خونریزی پس از زایمان طبیعی با تشخیص نهایی کوریوکارسینوم
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماری های ترفوبلاستیک بارداری
مقاله خونریزی پس از زایمان
مقاله شیمی درمانی
مقاله کوریوکارسینوم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: یوسفی زهره
جناب آقای / سرکار خانم: قاسمیان مهردیزج صدیقه
جناب آقای / سرکار خانم: رشیدی فکاری فرزانه
جناب آقای / سرکار خانم: بیدار فریمانی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: خونریزی واژینال، علامت مشترکی از تظاهرات بالینی خونریزی دیررس بعد از زایمان و کوریوکارسینوم است. کوریوکارسینوم به سرعت رشد می کند و به قسمت های مختلف بدن متاستاز داده و منجر به آسیب عروق خونی و بروز علائمی نظیر خونریزی می شود. مطالعه حاضر با هدف گزارش یک مورد خونریزی پس از زایمان طبیعی با تشخیص نهایی کوریوکارسینوم انجام شد.
گزارش مورد: در این گزارش، خانمی ۳۴ ساله با شکایت خونریزی واژینال ۴۵ روز بعد از زایمان طبیعی مراجعه کرد. در بررسی انجام شده کوریوکارسینوم تشخیص داده شد. به علت متاستاز قسمت های مختلف بدن، بیمار با شیمی درمانی و جراحی درمان شد، اما به درمان پاسخ نداد و در نهایت بیمار فوت کرد.
نتیجه گیری: با توجه به اینکه خونریزی واژینال، علامت مشترکی از تظاهرات بالینی خونریزی دیررس بعد از زایمان با کوریوکارسینوم است، توصیه می شود که خونریزی واژینال در دوران نفاس به عنوان یک زنگ خطر از وجود کوریوکارسینوم در نظر گرفته شود.