مقاله گزارش یک مورد بیمار مبتلا به لپتوسپیروز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین و اردیبهشت ۱۳۹۲ در ارمغان دانش از صفحه ۶۹ تا ۷۵ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد بیمار مبتلا به لپتوسپیروز
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لپتوسپیروز
مقاله دام
مقاله تب دار
مقاله آنفلوانزا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ایلامی اورنگ
جناب آقای / سرکار خانم: زارعی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: هادی نیا ابوالقاسم
جناب آقای / سرکار خانم: سعیدی نژاد سیدذاکر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بیماری لپتوسپیروز یکی از بیماری های مهم مشترک بین انسان و دام است. هدف این مطالعه گزارش یک مورد بیمار مبتلا به لپتوسپیروز بود.
معرفی بیمار: مردی ۳۲ ساله از شهر جنوبی و گرمسیری کنگان به علت تب بالا، درد عضلانی، قرمزی چشم، لتاژی و در معاینه بالینی بزرگی کبد و طحال، زردی مختصری در ملتحمه چشم به بیمارستان شهید بهشتی یاسوج مراجعه نمود. درمان اولیه به دلیل تب دار بودن بیمار و هم چنین علایم شبیه آنفلوانزا، قبل از انجام آزمایش ها بنا به دستور پزشک معالج با آنتی بیوتیک انجام شد و علایم حیاتی بیمار مانند تب کنترل شدند. پس از انجام آزمایش های فراوان و مشکوک شدن به بیماری های مختلف در نهایت لپتوسپیروز تایید شد.
نتیجه گیری: در مناطق گرمسیری که با وجود جوندگان ناقل و شرایط اکولوژیک، زمینه ابتلا به لپتوسپیروز وجود دارد، در صورت بروز علایم شبیه آنفلوانزا، بزرگی کبد و طحال، زردی و علایم بیماری های کلیوی و عدم پاسخ به درمان های دارویی رایج، نباید شک به لپتوسپیروز را از نظر دور داشت و بهتر است اقدامات تشخیصی لازم به عمل آید.