مقاله گزارش یک مورد بیماری نادر Pseudoainhum در بیمارستان افضلی پور کرمان (مقاله موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در ۱۳۹۲ در مجله دانشگاه علوم پزشکی کرمان از صفحه ۴۱۸ تا ۴۲۴ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد بیماری نادر Pseudoainhum در بیمارستان افضلی پور کرمان (مقاله موردی)
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله Pseudoainhum
مقاله قطع شدگی خود به خود
مقاله شریان دورسالیس پدیس
مقاله شریان تیبیالیس جانبی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: آهنگرداوودی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی نسب علی
جناب آقای / سرکار خانم: داعی پاریزی محمدحسین
جناب آقای / سرکار خانم: فکری علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: Pseudoainhum یک بیماری نادر اکتسابی یا مادرزادی به صورت پیشرفت باندهای فیبروتیک در انگشت پنجم می باشدکه منجر به آمپوتاسیون انگشت می شود. علل احتمالی مطرح شده برای بیماری شامل عفونت (مایکوزیس، مایکوباکتر)، تروما (Plants) و مشکلات عروقی (Andysplasia)، نورولوژیک (Polyneuritis) و ژنتیک می باشد. شیوع بیماری در افراد سیاه پوست ساکن غرب آفریقا، جنوب آمریکا و هند است.
معرفی بیمار: دختری ۱۲ ساله ساکن کهنوج روستای چاه ریگان حریرآباد که از والدین غیرمنسوب با وضعیت اقتصادی و بهداشتی ضعیف بود، به کلینیک مراجعه نمود. وی در یک سالگی دچار شکاف عمیق در قاعده انگشت پنجم پای راست بود که به مرور پیشرفت کرده و دچار قطع انگشت مبتلا شده بود. این فرایند هر ۱ تا ۲ سال برای انگشتان ۲، ۳ و ۴ پای راست بیمار تکرار شده بود که در بیمار دردی نداشت. نبض شریان تیبیالیس خلفی بسیار ضعیف بود و نبض دورسالیس پدیس لمس نمی شد. انگشتان پای چپ طبیعی بودند. کیفواسکولیوز به سمت چپ داشت. آزمایشات طبیعی بود، ولی در سونوگرافی داپلر تری فازیک کاهش سرعت جریان خون در دیستال تیبیالیس جانبی گزارش شد.
نتیجه گیری: با توجه به نادر بودن بیماری و عوامل ژنتیک به عنوان مهم ترین عامل زمینه ای مطرح شده، بررسی ژنتیک بیمار و خانواده و پیگیری و معاینات معمول بیمار و سایر اعضای خانواده جهت غربالگری پیشنهاد می شود. با ارتقای سطح بهداشت و آموزش بهداشت پا در روستا می توان احتمال تروما و عفونت را که به عنوان علل احتمالی مطرح هستند، کاهش داد.