مقاله گزارش یک مورد استروک در فردی جوان با آمبولی پارادوکس ناشی از وجودآنومالی ابشتاین که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی و خدمات بهداشتی درمانی همدان از صفحه ۷۲ تا ۷۵ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد استروک در فردی جوان با آمبولی پارادوکس ناشی از وجودآنومالی ابشتاین
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آمبولی پارادوکس
مقاله اختلالات مغزی عروقی
مقاله ناهنجاری ابشتاین

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مزده مهردخت
جناب آقای / سرکار خانم: خزایی مجتبی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: انومالی ابشتاین یک مالفورماسیون مادرزادی قلبی نادر در سطح دریچه تری کاسپید است که اغلب موارد با مالفورماسیون دیگر نظیر PFO همراه می شود، این مساله باعث آن می شود که ۹۰-۸۰% بیماران مستعد به آمبولی پارادوکس شوند.
معرفی بیمار : بیمار زنی متاهل و۳۰ ساله است که در فاز پست پارتوم ( ۱۰ روز بعد از زایمان) با علامت تشنج و همی پلژی سمت راست و آفازی به واحد اورژانس مراجعه می کند . در سی تی اسکن به عمل آمده انفارکت وسیع نیمکره سمت چپ در ناحیه فرونتو تمپورو پاریتال مشهود می باشد و در ام آر آی مغزی به عمل آمده تصویر ایجاد شده تائید کننده ضایعات سی تی اسکن مغزی است. جهت نامبرده بررسی کاملی بمنظور پیدا نمودن علل استروک در افراد جوان انجام می شود. کلیه بررسی های واسکولیتی و آزمایشات عفونی منفی بوده اما در نوار قلب تغییرات به نفع بلوک قلبی گرید یک مشخص می گردد . با انجام اکوکاردیوگرافی
TTE  و TEE آنومالی ابشتاین مطرح می شود. برای ارزیابی کاملتر، بیمار تحت ام آر آی دینامیک قلبی قرار گرفته و جابه جایی شدید لبه های دریچه های تری کاسپید به سمت اپیکال و رگورژیتاسیون شدید دریچه سه لتی مطرح می شود. همچنین دیلاته شدن شدید دهلیز و بطن راست به همراه PFO و ASD کوچک گزارش می گردد ( EF بطن راست نرمال بوده و لختهCLOT مشاهده نمی شود).
نتیجه نهایی : با توجه به رد سایر علل احتمالی حوادث نورولوژیک ، فرض بر آمبولی پارادوکس در علت استروک ایجاد شده ، گذاشته می شود.