مقاله گزارش یک مورد ادنتوژنیک کراتوسیست وسیع همراه با پرفوراسیون کورتکس مندیبل در خانم ۶۷ ساله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد ۱۳۹۳ در مجله دانشکده دندان پزشکی اصفهان از صفحه ۱۷۶ تا ۱۸۱ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد ادنتوژنیک کراتوسیست وسیع همراه با پرفوراسیون کورتکس مندیبل در خانم ۶۷ ساله
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ادنتوژنیک کراتوسیست
مقاله کیست های فکی
مقاله مندیبل

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: متقی احمد
جناب آقای / سرکار خانم: رضوی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: امینی رومینا
جناب آقای / سرکار خانم: ساعیان المیرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: در بین کیست های ادنتوژنیک یکی از شایع ترین کیست ها، ادنتوژنیک کراتوسیست می باشد که اغلب در دهه های دوم و سوم زندگی تشخیص داده می شود و در مردان شایع تر است. این کیست با وجود گسترش زیاد اغلب بدون علامت بالینی و اتساع استخوانی بارز می باشد، اما این مطالعه موردی نادر از ادنتوژنیک کراتوسیست را گزارش می کند که دارای برخی از ویژگی های نادر است.
شرح مورد: بیمار خانم ۶۷ ساله ای بود که با شکایت از تورمی در ناحیه خلف فک پایین به جراح فک و صورت ارجاع داده شده بود. بیمار بدون دندان بوده و هیچ گونه حساسیت یا دردی در لمس تورم نداشت. در معاینه بالینی، تورم واضحی در صفحه باکالی استخوان آلوئول با قوام کاملا استخوانی وجود داشت. در تصاویر پانورامیک و سی تی اسکن، رادیولوسنسی چند حجره ای با حدود مشخص و کورتیکالی در راموس و زاویه مندیبل و هم چنین پرفوراسیون کورتکس باکال و کورتکس لینگوال مشاهده شد. پس از بیوپسی انسیژنال و مشخص شدن ماهیت بافت شناسی آن، ضایعه از طریق رزکسیون پارسیل خارج شد و بررسی مجدد بافت شناسی، ادنتوژنیک کراتوسیست را تایید کرد.
نتیجه گیری: با توجه به تهاجم و عود بالای ادنتوژنیک کراتوسیست بهتر است ضایعه در مراحل اولیه تشخیص داده شود. بنابراین به دندان پزشکان توصیه می شود که احتمال حضور این کیست با ویژگی های غیر معمول را نیز مورد تامل قرار دهند و به علت احتمال زیاد عود، ضایعه را پس از اتمام درمان نیز پی گیری نمایند.