مقاله گزارش یک مورد اختلال هوشیاری عمیق در خانمی باردار با مسمومیت با سم آمیتراز که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته سوم فروردین ۱۳۹۲ در مجله زنان مامایی و نازایی ایران از صفحه ۹ تا ۱۲ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد اختلال هوشیاری عمیق در خانمی باردار با مسمومیت با سم آمیتراز
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آمیتراز
مقاله مسمومیت
مقاله ورم مغزی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: دادپور بیتا
جناب آقای / سرکار خانم: فروغیان مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: طالبی مهدی
جناب آقای / سرکار خانم: توسلی سمیرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: مسمومیت با سموم حشره کش در ایران به خصوص در جوامع روستایی شایع می باشد. آمیتراز، نوعی سم حشره کش از دسته فرمامیدین ها است که شیوع مسمومیت با آن از سموم ارگانوفسفره کمتر است و علائم خفیف تری هم ایجاد می کند. در این مطالعه، بیماری گزارش می شود که متعاقب مسمومیت با این سم، دچار ادم مغزی شد.
معرفی بیمار: بیمار خانمی باردار، ۱۵ ساله و در هفته ۱۸ بارداری بود که حدود ۵ ساعت قبل از رسیدن به بیمارستان، به قصد خودکشی حدود نصف لیوان از سم آمیتراز را مصرف کرده بود. علائم اولیه بیمار شامل تهوع و استفراغ بود و یک ساعت بعد، دچار اختلال هوشیاری پیشرونده شد. در بدو ورود به بیمارستان، فشار خون بیمار ۹۰٫۶۰ میلی متر جیوه، تعداد ضربان قلب او ۷۰ بار در دقیقه و اختلال هوشیاری بر اساس معیار گلاسکو، ۳ از ۱۵ بود. مردمک هر دو چشم او متسع و بدون پاسخ به نور بود. نشانه ای از ضربه به سر و یا اختلال عصبی موضعی وجود نداشت. با توجه به شرح حال اولیه بیمار و اختلال هوشیاری عمیق و مرطوب بودن مخاط ها با فرض مسمومیت شدید، آتروپین و پرالیدوکسایم شروع شد. زمانی که مشخص شد سم از نوع آمیتراز است، آتروپین و پرالیدوکسایم قطع و با توجه به وجود علائم ادم مغزی در سی تی اسکن مغز بیمار، درمان ادم مغزی آغاز شد. با شروع درمان ادم مغزی و با گذشت ۳ روز از زمان پذیرش، هوشیاری وی به تدریج بهبود یافت. بیمار سه روز بعد، با حال عمومی خوب از بخش مسمومین ترخیص و ۵ ماه بعد، در یک زایمان طبیعی، نوزاد وی سالم و بدون هیچ عارضه ای متولد شد.
نتیجه گیری: مسمومیت با آمیتراز، آنتی دوت شناخته شده ای ندارد و در اغلب موارد، در صورت درمان عوارض بیماری بهبود می یابد.