مقاله گزارش یک مورد اثر انزجار درمانی (Aversion Therapy) در بیمار مبتلا به اختلال تبدیلی همراه با اختلال خلقی و وسواسی جبری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در مرداد و شهریور ۱۳۹۲ در فیض از صفحه ۳۱۲ تا ۳۱۸ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد اثر انزجار درمانی (Aversion Therapy) در بیمار مبتلا به اختلال تبدیلی همراه با اختلال خلقی و وسواسی جبری
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اختلال تبدیلی
مقاله اختلال خلقی
مقاله انزجار درمانی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: باقرزاده شهیدی شهاب
جناب آقای / سرکار خانم: سپهرمنش زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: امیدی عبداله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: اختلال تبدیلی نوعی اختلال در عملکرد حرکتی یا حسی می باشد که با مفاهیم آناتومیکی و فیزیولوژیکی دستگاه های عصبی مرکزی یا محیطی مطابقت نمی کند. این اختلال بیشتر در زنان جوان دیده می شود و متعاقب استرس بروز می کند. این اختلال تابلوهای بالینی بسیار ناشایعی را نیز ایجاد می کند و اغلب با اختلالات خلقی و اختلالات اضطرابی همراه می باشد، لذا در این مطالعه با توجه به وجود چندین روش درمانی، روش انزجار درمانی در مورد ذکرشده به عنوان یک روش درمانی، مورد آزمون قرار گرفت.
معرفی بیمار: مورد گزارش شده خانم ۴۹ ساله ای است که نمونه ای از تابلوی اختلال تبدیلی توام با اختلال خلقی و وسواس آلودگی می باشد که به دنبال آگاهی از لزوم انجام عمل جراحی باز قلب همسرش به طور تدریجی دچار بسته شدن سه انگشت انتهایی دست چپ از ناحیه بین مفصلی شده است. این اختلال همراه با نوسانات خلقی و وسواس آلودگی بود که با درمان انزجار درمانی علائم برطرف گردید.
نتیجه گیری: در اختلال تبدیلی توجه به سایر اختلالات روانپزشکی هم زمان دارای اهمیت زیادی برای درمان موثر می باشد و همچنین درمان انزجاری می تواند به عنوان یک روش درمانی مورد توجه قرار گیرد.