مقاله گزارش یک مورد حاملگی خارج رحمی دوطرفه خودبه خودی (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در کومش از صفحه ۲۶۵ تا ۲۶۸ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد حاملگی خارج رحمی دوطرفه خودبه خودی (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله حاملگی خارج رحمی
مقاله حاملگی خارج رحمی دو طرفه
مقاله بیماری های نادر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرادان صنم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: حاملگی خارج رحمی دو طرفه نادرترین شکل حاملگی خارج رحمی است و میزان بروز آن حدود ۱ مورد در ۷۲۵ تا ۱ مورد در ۱۵۸۰ مورد حاملگی خارج رحمی است. این نوع حاملگی ها معمولا به دنبال به کارگیری روش های کمک باروری اتفاق می افتند. تشخیص سریع تر جهت پیش گیری از مرگ و میر مادران ضروری می باشد.
معرفی مورد: موردخانم ۳۳ ساله گراوید ۳، پاریتی ۱ با سابقه حاملگی خارج رحمی در حاملگی اولین بارداری به علت خون ریزی واژینال حدود ۴۸ روز بعد از اولین روز آخرین قاعدگی در بیمارستان بستری شد. در سونوگرافی ترانس واژینال ساک حاملگی داخل حفره آندومتر دید نشد ولی در طی مدت ۷ روز بستری در بیمارستان میزان BHCG سریال سرم حدود ۵۰۰۰ واحد در میلی لیتر رسید. در روز هفتم بستری بیمار دچار درد شکمی و افت هماتوکریت شد که تحت عمل لاپاراتومی اورژانس قرار گرفت و حاملگی خارج رحمی دو طرفه پاره نشده که در سمت چپ در حال سقط به داخل حفره لگن بود وجود داشت. بیمار تحت عمل سالپنژکتومی لوله چپ و سالپنگوستومی لوله سمت راست قرار گرفت.
نتیجه گیری: این مورد یک مورد حاملگی خارج رحمی دوطرفه خودبه خودی در بیماری با سابقه حاملگی خارج رحمی در اولین بارداری بود. لذا در بیمارانی که با علائمی مشابه حاملگی خارج رحمی مراجعه می کنند حتی در صورت عدم وجود ریسک فاکتور با ید وجود این نوع حاملگی و حتی نوع دو طرفه ان که یک اورژانس مامایی به حساب می آید و تشخیص به موقع آن از مرگ ومیر زنان باردار پیش گیری می کند را در نظر داشت