مقاله گزارش یک مورد تومور حجیم سلول گرانولوز تخمدان در دوران یائسگی (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در کومش از صفحه ۲۶۹ تا ۲۷۳ منتشر شده است.
نام: گزارش یک مورد تومور حجیم سلول گرانولوز تخمدان در دوران یائسگی (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تومور سلول گرانولوزا
مقاله تومور سلول طناب جنسی
مقاله استرومال
مقاله یائسگی
مقاله بیماری های نادر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مرادان صنم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: تومورهای سلول گرانولوزا تخمدان تومورهای نادری هستند که از دسته تومورهای غیر اپی تلیال می باشند. این تومورها بیش تر در افراد بزرگ سال بروز می کنند و پیک سنی آن ۵۰ تا ۵۵ سال می باشد. متوسط سایز این تومورها در اکثر مطالعات تا حدود ۱۳ سانتی متر و از ابعاد چند میلی متر تا ۲۰ سانتی متر گزارش شده اند این تومورها معمولا در مراحل اولیه تشخیص داده می شوند ولی احتمال عود دیررس آن ها وجود دارد. از نظر تومور مارکرها این تومورها هورمونی به نام اینهیبین ترشح می کنند و در اکثر این بیماران جراحی به تنهایی روش درمانی کافی است.
معرفی مورد: خانمی ۷۶ ساله با شکایت از لکه بینی، درد شکم و بزرگی پیش رونده شکم مراجعه و بررسی ها توده ای شکمی بزرگ با منشاء نامشخص هم راه با افزایش CA125 سرم را نشان داد. حین عمل جراحی تومور بزرگ به ابعاد ۳۰cm در تخمدان راست هم راه با آسیت قابل توجه در شکم وجود داشت که بیمار تحت عمل هیسترکتومی و سالپنگوا و وفورکتومی دو طرفه و مرحله بندی جراحی قرار گرفت. نتیجه پاتولوژی تومور سلول گرانولوزای تخمدان مرحله Ic بود که بیمار جهت درمان های کمکی به انکولوژیست ارجاع شد.
نتیجه گیری: تومور سلول گرانولوزای تخمدانی ممکن است در سنین خیلی بالا و با سایز بزرگ تا حد ۳۰ سانتی متر به هم راه آسیت و بدون درگیری سایر ارگان ها دیده شود و لذا در خانم های دوران یائسگی با توده لگنی یا شکمی بزرگ هم راه با افزایش GA125 باید به احتمال وجود این تومور مشکوک شد و در صورت تائید این تومور به علت عود دیررس این تومور پی گیری طولانی مدت در این بیماران ضروری است.