مقاله گزارش نتایج درمان ۲۷۰ مورد بیماری برگر طی بیست سال گذشته در مراکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۲ در نشریه جراحی ایران از صفحه ۶۱ تا ۶۷ منتشر شده است.
نام: گزارش نتایج درمان ۲۷۰ مورد بیماری برگر طی بیست سال گذشته در مراکز درمانی وابسته به دانشگاه علوم پزشکی شهید بهشتی
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماری برگر
مقاله سمپاتکتومی
مقاله قطع عضو

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مظفر محمد
جناب آقای / سرکار خانم: صبحیه محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: قلی زاده برمک

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: بیماری برگر، یک بیماری التهابی مزمن است. این بیماری ارتباط بسیار نزدیک با مصرف سیگار دارد. اکثرا مردان جوان (زیر ۴۵-۴۰ سال) را مبتلا می کند. بر اساس تجربه بالینی، شیوع برگر در ایران بالا است. هدف این مطالعه ارزیابی تظاهرات بالینی، سیر بالینی و اقدامات درمانی انجام شده در این بیماران است.
مواد و روش ها: در این مطالعه گذشته نگر به بررسی ۳۱۲۵ بیمار مبتلا به بیماری عروق محیطی مراجعه کننده به بیمارستان شهدای تجریش در طی ۲۰ سال گذشته پرداخته شده است. اطلاعات بیماران توسط پرسشنامه به وسیله پرسشگر از بیماران گردآوری شده است.
یافته ها: در این تحقیق ۲۷۰ بیمار مبتلا به بیماری برگر وارد مطالعه شدند. متوسط سن بیماران ۴۲ سال (۷۵-۲۶سال) بود. متوسط زمان مصرف سیگار ۲۱±۰٫۲ سال بود. شایعترین تظاهرات بالینی بیماران در بدو مراجعه شامل: سردی اندام (۹۲٫۲%)، تغییر رنگ اندام (۸۶٫۲%)، زخم نکروزه (۶۳٫۷%)، درد حین استراحت (۴۵٫۵%)، لنگش متناوب (۴۴٫۰۷%) و قانقاریا (۳۶٫۲%) است. اقدامات جراحی انجام شده شامل بازسازی عروقی با استفاده ورید صافن (۱۱٫۸%)، سمپاتکتومی (۷۷٫۰۳%) و قطع عضو (۷۵٫۹%) است.
نتیجه گیری: با توجه به ماهیت بیماری برگر که یک بیماری التهابی، قطعه ای و غیر آترواسکلروتیک است و اغلب دیستال اندام را مبتلا می کند، بنابراین امکان بازسازی عروقی به ندرت وجود دارد. بنابراین اغلب این بیماران ناگزیر به انجام سمپاتکتومی و قطع عضو می باشند.