مقاله گزارش موردی: گزارش یک مورد اطلاع خودکار قند خون بیمار دیابتی به پزشک با استفاده از سیستم Global system for Mobile Communications که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اردیبهشت ۱۳۹۲ در علوم پزشکی رازی (مجله دانشگاه علوم پزشکی ایران) از صفحه ۷۳ تا ۷۷ منتشر شده است.
نام: گزارش موردی: گزارش یک مورد اطلاع خودکار قند خون بیمار دیابتی به پزشک با استفاده از سیستم Global system for Mobile Communications
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیابت
مقاله اندازه گیری خودکار قند خون
مقاله سیستم GSM

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پورفخاران محمد
جناب آقای / سرکار خانم: مصطفی پور الیاس
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی احسان
جناب آقای / سرکار خانم: مصطفی پور ابوالفضل
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی سیدآرش جواد
جناب آقای / سرکار خانم: پورفخاران محمدحسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: دیابت یک بیماری شایع متابولیک می باشد که برای کنترل عوارض آن باید قند این بیماران کنترل شود. لذا، بیماران اقدام به اندازه گیری قند خون در منزل کرده و اطلاعات را در مراجعه بعدی به اطلاع پزشک می رسانند تا نسبت به ادامه درمان تصمیم گیری نماید. مشکلی که در این زمینه وجود دارد عدم دسترسی بیمار به پزشک می باشد که می تواند بسیار خطرناک باشد. لذا بر آن شدیم تا با اختراع یک دستگاه که بتواند به طور خودکار قند بیمار را به پزشک وی اطلاع دهد، اقدام به رفع این مشکل بنماییم.
روش کار: آقای ۵۸ ساله مورد دیابت از ۱۴ سال قبل که تحت درمان با انسولین بوده ولی قند خون وی چندین نوبت افزایش داشته و منجر به بستری بیمار نیز شده بود. پس از توضیحات لازم دستگاه طراحی شده به مدت یک هفته تحویل بیمار گردید و طی هفته بیمار ۳۰ بار از دستگاه استفاده نمود که همه موارد توسط سرویس پیام کوتاه برای ۵ نفر از اعضای تیم پژوهش ارسال گردید. دستگاه شامل یک مدار چاپی (Printed circuit board) است که قطعات مختلف از جمله برد موبایل، دستگاه تست قند و میکروکنترولر بر روی آن سوار می شود. قند خون به محض اندازه گیری بر روی صفحه LCD بر نمایش توسط سیستم GSM (Global System for Mobile communication) برای شماره های مورد نظر ارسال می شود.
یافته ها: با استفاده از این دستگاه می توان از عوارض خطرناک و ناخواسته افزایش قند خون بیماران دیابتی و همچنین بستری های متعدد بیمار جهت کنترل قند جلوگیری کرد.