مقاله گزارش موردی از نوروبلاستوم پره ساکرال اولیه در شیرخوار ۹ ماهه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در خرداد و تیر ۱۳۹۳ در مجله دانشگاه علوم پزشکی شهرکرد از صفحه ۱۲۱ تا ۱۲۵ منتشر شده است.
نام: گزارش موردی از نوروبلاستوم پره ساکرال اولیه در شیرخوار ۹ ماهه
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شیرخوار
مقاله نوروبلاستوم پره ساکرال اولیه
مقاله تراتوم ساکروکوکسیژیال

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پناهنده غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: طاهری عبدالمجید
جناب آقای / سرکار خانم: معتمدی اکرم

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: نوروبلاستوما شایع ترین تومور جامد در کودکان است. در واقع، نزدیک به یک سوم موارد نوروبلاستوما در کودکان زیر ۱ سال تشخیص داده می شود؛ اما تومورهایی با محل اولیه در قدام ساکروم نادرند. لذا در مقاله حاضر یک مورد نوروبلاستوم ساکرال اولیه در شیرخوار ۹ ماهه جهت اطلاع پزشکان و کادر درمانی گزارش شده است.
گزارش مورد: در این گزارش موردی یک شیرخوار ۹ ماهه با شکایت بی قراری، یبوست مزمن، اتساع شکم و احتباس ادراری حاد بستری گردید. همزمان با این علائم استفراغ نیز وجود داشت. بیمار از ۳ روز پیش از بستری به عفونت تنفسی فوقانی و از ۳ ماه پیش از آن دچار یبوست شده بود. بررسی های سونوگرافیک، هیدرونفروز و هیدرویورتر دوطرفه درحد خفیف تا متوسط را نشان می داد ولی یک توده هتروژن – هایپواکو با اندازه ۷۵×۳۴ میلی متر نمایان بود. سی تی اسکن، یک بافت نرم با دانسیته پایین به قطر ۷۴×۳۴ میلی متر در خلف رکتوم و قدام ساکروم گزارش کرد که مطرح کننده تشخیص های احتمالی چون تراتوم ساکروکوکسیژیال یا به احتمال ضعیف تر تومور استرومایی رکتوم بود. گزارش پاتولوژی توده برداشته شده برای بیمار، تشخیص نوروبلاستوم را مطرح کرد و بیمار جهت تکمیل درمان به بیمارستان فوق تخصصی الزهرا اصفهان ارجاع داده شد.
نتیجه گیری: گزارش بافت شناسی توده برداشته شده، حاکی از نوروبلاستوم پره ساکرال اولیه بود؛ لذا هرچند شایع ترین تظاهر بالینی این تومور، توده شکمی است و مورد گزارش شده نادر است اما پزشکان باید در تشخیص های افتراقی خود آن را مدنظر قرار دهند.