مقاله گزارش دو مورد قوس آئورتی دوگانه؛ گزارش مورد که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در فروردین ۱۳۹۳ در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل از صفحه ۷۴ تا ۷۸ منتشر شده است.
نام: گزارش دو مورد قوس آئورتی دوگانه؛ گزارش مورد
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آنومالی عروقی
مقاله قوس آئورت دوگانه
مقاله عفونت تنفسی مکرر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زمانی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: بابازاده کاظم
جناب آقای / سرکار خانم: محمدزاده ایرج
جناب آقای / سرکار خانم: محمدی محسن
جناب آقای / سرکار خانم: عباسی محمد
جناب آقای / سرکار خانم: بقایی تهرانی رامین

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: حلقه های عروقی به عنوان یک نقص نادر مادرزادی قلب است که قوس آئورتی دوگانه شایع ترین نوع آن می باشد. بیماران با قوس آئورت دو تایی می توانند بدون علامت بوده و یا علائم غیراختصاصی مانند دیسترس تنفسی، اختلال در بلع و وزن گیری داشته باشند. از این رو تشخیص بالینی و شک به بیماری بسیار مشکل می باشد. با توجه به تظاهرات غیراختصاصی این بیماری، دو بیمار با تشخیص حلقه عروقی معرفی می گردد.
گزارش موارد: بیمار اول شیرخوار ۸ ماهه است، که به دنبال دیسترس تنفسی و اختلال بلع، در بررسی دستگاه گوارش فوقانی با ماده حاجب اثر فشاری بر مری دیده شد و پس از اکوکاردیوگرافی و CT آنژیوگرافی، قوس آئورت دوگانه تشخیص داده شد. بیمار دوم شیرخوار ۴ ماهه با سابقه بستری مکرر به علت عفونت های ریوی و عدم وزن گیری مناسب است که در بررسی گرافی بلع باریم، شک به مسائل عروقی مطرح و با اکوکاردیوگرافی و آنژیو گرافی، تشخیص قوس آئورت دوگانه مسجل شد. پس از عمل جراحی و رفع حلقه عروقی علائم تنفسی هر دو بیمار کاهش یافته و وزن گیری مناسب پیدا کردند.
نتیجه گیری: در بیماران با تنگی نفس به خصوص درگیری راه های هوایی فوقانی که به درمان های معمول پاسخ نمی دهند، انجام گرافی بلع باریم و حتی اکوکاردیوگرافی در تشخیص مواردی چون حلقه های عروقی و تنگی های فشاری پیشنهاد می شود.