مقاله گزارش اولین مورد لیشمانیاز احشایی در شهرستان کاشان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۲ در فیض از صفحه ۵۱۲ تا ۵۱۶ منتشر شده است.
نام: گزارش اولین مورد لیشمانیاز احشایی در شهرستان کاشان
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لیشمانیاز احشایی
مقاله کالاآزار
مقاله پشه خاکی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شریف محمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: رنگرز مسعود
جناب آقای / سرکار خانم: شریف علیرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: لیشمانیاز گروهی از بیماری ها هستند که توسط تک یاخته های داخل سلولی لیشمانیا از طریق پشه های خاکی انتقال می یابند. لیشمانیاز احشایی (کالاازار) معمولا توسط لیشمانیا اینفانتوم و لیشمانیا تروپیکا در کودکان کمتر از ۵ سال ساکن نواحی حوزه وسیع مدیترانه و از جمله ایران ایجاد می شود که همراه با مرگ و میر قابل توجهی است و در صورت عدم درمان ۸۵ تا  90درصد کشندگی دارد.
معرفی بیمار: بیمار پسر ۱۸ ماهه از اهالی روستای نشلج از توابع شهرستان کاشان می باشد که از حدود ۲ ماه قبل از پذیرش دچار تب های گهگاهی و با منشا نامشخص همراه رنگ پریدگی و کاهش اشتها بوده است. از یک هفته قبل از پذیرش دچار تب مداوم شده که در معاینه همراه اسپلنومگالی بود و در نهایت پس از بررسی های متعدد در ۲ نوبت بستری بیمارستانی با تشخیص لیشمانیاز احشایی تحت درمان قرار گرفت و بیمار بهبود یافت.
نتیجه گیری: بیماری لیشمانیاز جلدی [سالک] در شهرستان کاشان یک بیماری اندمیک محسوب می گردد، ولی تاکنون موردی از لیشمانیاز احشایی در این شهرستان گزارش نشده بود. مورد گزارش شده اخیر اولین مورد بیماری در این منطقه است که با توجه به عوارض جدی در فرم احشایی بیماری، نیاز به پیگیری دقیق و شناسایی منابع و اشخاص آلوده و درمان آنها می باشد.