مقاله کوروش عیلامی – انشانی یا کوروش پارسی؟ نگاهی دوباره به بحث های پیرامون هویت عیلامی – انشانی کوروش دوم که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۲ در جستارهای تاریخی (فرهنگ) (ویژه تاریخ) از صفحه ۲۷ تا ۴۳ منتشر شده است.
نام: کوروش عیلامی – انشانی یا کوروش پارسی؟ نگاهی دوباره به بحث های پیرامون هویت عیلامی – انشانی کوروش دوم
این مقاله دارای ۱۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کوروش دوم
مقاله داریوش بزرگ
مقاله عیلام
مقاله انشان
مقاله پارس

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ایمان پور محمدتقی
جناب آقای / سرکار خانم: نصراله زاده سیروس
جناب آقای / سرکار خانم: علی زاده کیومرث

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
ورود پارسی ها به انشان/ پارسه و ارتباط گسترده آنان با ساکنان عیلامی این سرزمین در جنوب غرب ایران باعث نفوذ فرهنگ و تمدن عیلام در فرهنگ و تمدن هخامنشی به ویژه در زمان کوروش دوم و کمبوجیه دوم شد. به علاوه، ادعاهای کوروش در استوانه مشهور خود به زبان بابلی که خود و اجدادش را پادشاهان انشان معرفی می کند و ذکر نکردن نام پارس و یا هخامنش در این نوشته، باعث شده است که در سال های اخیر تعدادی از اندیشمندان تاریخ ایران پیش از اسلام درباره هویت پارسی کوروش دچار تردید شده و کوروش را دارای هویت عیلامی – انشانی بدانند. هر چند که تاکنون نقدهایی بر چنین ادعاهایی نوشته شده است، هنوز این بحث ها ادامه دارد.
در این مقاله تلاش شده است تا با استفاده از شیوه پژوهش های تاریخی و با استناد به داده های باستان شناسی، اسناد و نوشته های کهن میان رودانی – عیلامی، کتیبه های پارسی، الواح عیلامی، نوشته های یونانی و همچنین پژوهش های جدید تاریخی و با ارزیابی بحث های موافق و مخالف ادعای بالا، به بررسی نظر پاتس در رابطه با هویت انشانی – عیلامی کوروش دوم بپردازیم.