مقاله کتاب «دا»، خاطره یا رمان؟ که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۲ در ادبیات پایداری (ادب و زبان نشریه دانشکده ادبیات و علوم انسانی کرمان) از صفحه ۹۱ تا ۱۲۰ منتشر شده است.
نام: کتاب «دا»، خاطره یا رمان؟
این مقاله دارای ۳۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کتاب «دا»
مقاله خاطره
مقاله عناصر داستان
مقاله نقد تطبیقی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: صفایی علی
جناب آقای / سرکار خانم: اشهب اسماعیل

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
نهضت خاطره نویسی جنگ، در ایران یکی از گسترده ترین رویدادهای فرهنگی پس از انقلاب اسلامی به شمار می آید. کتاب «دا» یکی از نمونه های عالی در این زمینه می باشد. این کتاب، شامل مجموعه خاطرات سیده زهرا حسینی (راوی خاطرات) از نخستین روز های مقاومت مردمی در برابر اشغال خرمشهر توسط ارتش متجاوز بعث عراق است که به اهتمام سیده اعظم حسینی تدوین و نوشته شده است.
فراوانی ابزارها و عناصر رمان کلاسیک مانند حجم کتاب، شخصیت پردازی، توصیف، فلاش بک، گفتگو، روایت، و… این کتاب را از دیگر کتاب های خاطره متمایز کرده، تا جایی که برخی آن را رمان، قلمداد کرده اند.
در این نوشتار، ضمن بحثی اجمالی درباره وجوه مشترک و افتراق داستان و خاطره، به بررسی عناصر داستان در کتاب «دا» می پردازیم. نگارنده، پس از تطبیق این دو نوع ادبی با کتاب «دا» سرانجام به این نتیجه رسیده است که این کتاب اگر چه به دلیل آشنایی تدوین گر آن به مهارت های نویسندگی و بکارگیری عناصر داستانی در مقیاسی وسیع، در سطح بالایی از روایت قرار دارد؛ اما در مجموع، وجود برخی شاخصه های اساسی خاطره نویسی موجب شده که «دا» در ردیف کتاب های خاطرات قرار بگیرد.