مقاله کاربرد مواد آهکی در معماری بومی ایران رمزینه، حفاظت از محیط زیست که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۱ در علوم و تکنولوژی محیط زیست از صفحه ۱۳۳ تا ۱۴۵ منتشر شده است.
نام: کاربرد مواد آهکی در معماری بومی ایران رمزینه، حفاظت از محیط زیست
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله معماری بومی
مقاله مصالح آهکی
مقاله اثر گلخانه ای
مقاله باران اسیدی
مقاله صرفه جویی انرژی
مقاله حفاظت محیط

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: طاهرطلوع دل محمدصادق
جناب آقای / سرکار خانم: عظمتی سعید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
بررسی خصوصیات فنی مصالح مورد استفاده در معماری سنتی و بومی ایران که برگرفته شده از مواد موجود در محیط استقرار آن بناها و تامین کننده همسازگاری لازم با محیط زیست می باشند.
تبیین علل استفاده از این گونه مصالح در بناها، از یک طرف به منظور کاهش مصرف منابع طبیعی و از طرف دیگر صرفه جویی در منابع انرژی طی مراحل تولید مصالح، ساخت بناهای سنتی و نیز نگه داری، حفاظت و مرمت این گونه بناها می باشد. لذا این مقاله برآن است که استفاده از آهک و ملات های با پایه مواد آهکی ارزان، در دسترس و با دوام در ساختمان را به عنوان رمزینه سازگاری مصالح سنتی درمعماری بومی ایران؛ آشکار سازد.
در این مقاله ضمن مطالعه تجربیات تخصصی دیگران در زمینه موضوع و کسب نتایج آزمایش های مکانیکی بر روی نمونه خاک های رسی ریزدانه مخلوط شده با درصدهای مختلف آهک و تحلیل نتایج مزبور؛ جنبه های فنی، اقتصادی و اجرایی استفاده از آهک در بناهای کهن و معاصر مورد تحقیق قرار گرفته است.
معیارها و الگوهای فنی ساخت مصالح سنتی توسط پیشینیان را می توان به همراه بهره گیری از فناوری های نوین مرتبط با صنایع تولید محصولات جدید آهکی به گونه ای به کار گرفت که موجب بهینه ساختن میزان مصرف منابع طبیعی و صرفه جویی در مصرف انرژی شود.
تولید مواد و مصالح بازگشت پذیر به دامان طبیعت، بر خلاف سیمان های صنعتی، مانع از جذب و توسعه دی اکسید کربن ناشی از تولید محصولات صنعتی ساختمانی و در نتیجه جلوگیری از افزایش گازهای گلخانه ای آلوده کننده هوا در محیط زیست می شود.
امکان ممانعت از بروز اثرات مخرب باران های اسیدی درمحیط زیست می باشد.