مقاله کاربرد شبکه های عصبی مصنوعی پرسپترون چند لایه در برآورد مقدار فاز آستنیت باقیمانده پر کربن در چدن های نشکن آستمپر شده که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در فرآیندهای نوین در مهندسی مواد (مهندسی مواد مجلسی) از صفحه ۷۱ تا ۸۲ منتشر شده است.
نام: کاربرد شبکه های عصبی مصنوعی پرسپترون چند لایه در برآورد مقدار فاز آستنیت باقیمانده پر کربن در چدن های نشکن آستمپر شده
این مقاله دارای ۱۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله چدن نشکن آستمپر شده (ADI)
مقاله آستنیت باقیمانده
مقاله شبکه عصبی مصنوعی (ANN)
مقاله پرسپترون چند لایه (MLP)

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پورآسیابی حمید
جناب آقای / سرکار خانم: پورآسیابی حامد
جناب آقای / سرکار خانم: ثقفیان حسن

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
خواص ایده آلی از جمله نسبت استحکام به وزن بالا همراه با چقرمگی، انعطاف پذیری، استحکام خستگی، مقاومت سایشی و هدایت حرارتی بالا، قابلیت جذب ارتعاش عالی و حساسیت کم نسبت به اثر شیار در کنار هزینه تولید پایین باعث شده که چدن نشکن آستمپر شده (ADI) بعنوان یک ماده صنعتی مورد توجه مهندسین طراح و متالورژیست ها قرار بگیرد. آستنیت باقیمانده که در طول استحاله همدمای آستمپرینگ غنی از کربن می شود، عامل اصلی این خواص منحصر بفرد می باشد. با توجه به روش پیچیده و هزینه بر و با مقدار خطای بالای مرسوم برای تعیین میزان کسر حجمی آستنیت باقیمانده، هدف از این پژوهش ارائه یک مدل شبکه هوشمند عصبی مصنوعی برای برآورد این فاز با استفاده از بانک اطلاعاتی مبسوطی که از داده های علمی منتشر شده در مجلات معتبر علمی تهیه شده، می باشد. به این منظور از یک شبکه عصبی پرسپترون چند لایه (MLP-ANN) با تعداد سلول های متغیر در لایه پنهان استفاده شد که در آن ورودی ها شامل درصد وزنی کربن، سیلیسیم، منگنز، مولیبدن، نیکل، مس، دما و زمان آستنیته کردن، دما و زمان آستمپرینگ و خروجی شبکه نیز مقدار آستنیت باقیمانده بعد از عملیات حرارتی آستمپرینگ می باشد. آزمون عملکرد شبکه بهینه شده نشان می دهد که شبکه سنتز شده با خطای بسیار کم م تواند این مقدار را تخمین بزند. از رابطه نهایی گزارش شده می توان به راحتی و با دقت بسیار بالا مقدار آستنیت باقیمانده را در ترکیب های شیمیایی و سیکل های عملیات حرارتی مختلف این نوع چدن ها تعیین نمود.