مقاله کاربرد روش میکروآگلوتیناسیون در تعیین سرووارهای لپتوسپیرا که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۳ در مجله علمی دانشگاه علوم پزشکی گرگان از صفحه ۹۹ تا ۱۰۵ منتشر شده است.
نام: کاربرد روش میکروآگلوتیناسیون در تعیین سرووارهای لپتوسپیرا
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله لپتوسپیرا
مقاله لپتوسپیروزیس
مقاله میکروآگلوتیناسیون
مقاله serjoe hardjo،serjoe serjoe
مقاله کشاورز

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خاکی پژواک
جناب آقای / سرکار خانم: روحی زهرا
جناب آقای / سرکار خانم: مرادی بیدهندی سهیلا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: لپتوسپیروزیس بیماری عفونی و زئونوزی است که توسط باکتری لپتوسپیرا ایجاد شده و به صورت مستقیم یا غیرمستقیم از حیوان به انسان انتقال می یابد. از آنجا که تشخیص سریع این بیماری می تواند در کنترل بیماری کمک شایانی نماید؛ این مطالعه به منظور تعیین سرووارهای شایع لپتوسپیرا با روش میکروآگلوتیناسیون (Microscopic Agglutination Test) در نمونه های سرمی انسان و دام انجام شد.
روش بررسی: این مطالعه توصیفی روی ۱۷۵ نمونه سرم دامی و ۶۷ نمونه سرم انسانی مشکوک به لپتوسپیروزیس جمع آوری شده از استان های اردبیل، هرمزگان، گیلان، مازندران و قم طی سال های ۹۱-۱۳۹۰ با استفاده از ۲۰ آنتی ژن لپتوسپیرای زنده انجام شد.
یافته ها: ۹۹ نمونه دامی (۵۶٫۵ درصد) و ۳۱ نمونه انسانی (۴۶٫۲ درصد) دارای عیار آنتی بادی علیه لپتوسپیرا بودند. از بین ۲۰ سرووار بررسی شده؛ شایع ترین سرووار لپتوسپیرا در نمونه های دامی سرجو هارجو (serjoe hardjo) (61.9 درصد) و در نمونه های انسانی سرجو سرجو (serjoe serjoe) (23 درصد) بود. از میان ۶۷ نمونه انسانی، ۵۰ درصد را کشاورزان تشکیل دادند که در گروه سنی ۴۰-۲۰ سالگی قرار داشتند. علل آلودگی شامل تماس با آب آلوده (۶۱٫۱ درصد)، تماس با خون آلوده (۲۸٫۳ درصد) و سایر علل (۱۰٫۴ درصد) تعیین شدند. در تمامی نمونه های دامی و انسانی تیتر سرمی ۱٫۴۰۰ بالاترین فراوانی (۱۹٫۴ درصد) را نشان داد.
نتیجه گیری: شایع ترین سرووار لپتوسپیرا نمونه های دامی و انسانی با روش میکروآگلوتیناسیون به ترتیب serjoe hardjo و serjoe serjoe  تعیین شدند.