مقاله ژئوپلیتیک هویت و سیاستگذاری امنیتی در موازنه منطقه ای خاورمیانه که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در فصلنامه ژئوپلیتیک از صفحه ۷۰ تا ۹۸ منتشر شده است.
نام: ژئوپلیتیک هویت و سیاستگذاری امنیتی در موازنه منطقه ای خاورمیانه
این مقاله دارای ۲۹ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هویت
مقاله ژئوپلیتیک هویت
مقاله سیاستگذاری امنیتی
مقاله بحران های منطقه ای
مقاله موازنه منطقه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مصلی نژاد عباس

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
تنش های موجود میان ایران، عربستان، ترکیه و مصر را باید تلاش بی وقفه برای اثرگذاری بر مولفه های امنیت منطقه ای در خاورمیانه دانست. ارزیابی تحولات خاورمیانه نشان می دهد که جدال های امنیتی در این حوزه ژئوپلیتیکی از سال ۲۰۰۶ به بعد افزایش قابل توجهی پیدا کرده است. علت آن را باید در هویتی شدن رقابت های ژئوپلیتیکی در منطقه دانست. در این شرایط کشورهایی همانند ایران و عربستان در سال های دهه ۱۹۹۰ به بعد موقعیت خود را در امنیت منطقه ای افزایش داده و هر یک تلاش دارد تا شکل جدیدی از معادله قدرت، امنیت و سیاست ژئوپلیتیکی را کنترل نماید. راهبرد امنیتی آمریکا نیز معطوف به تصاعد بحران و تهدیداتی که ماهیت هویتی دارد، می باشد.
در این مقاله تلاش می شود رابطه بین هویت با موازنه منطقه ای مورد ارزیابی قرار گیرد. تبیین این موضوع در شرایطی امکان پذیر است که بتوان نتیجه تضادهای هویتی را در بحران های منطقه ای مورد ملاحظه قرار داد.
این مقاله با «روش تحلیل محتوا» و همچنین «روش تحلیل داده ها» و تکیه بر منابع کتابخانه ای در پی پاسخگویی به سوال اصلی مقاله با عنوان موضوعات هویتی چه تاثیری در ماهیت رقابت های منطقه ای به جا می گذارد، می باشد. فرضیه اصلی مقاله نیز بر این موضوع تاکید دارد که هویت و منازعات هویت محور اصلی شکل بندی جدید امنیت در خاورمیانه می باشد. یافته های مقاله نشان می دهد که هویت ماهیت قدرت و موازنه قدرت منطقه ای را در سال های ۲۰۰۶ به بعد دگرگون نموده است. نشانه های تغییر در موازنه قدرت در قالب جدال های هویتی را می توان در منازعات سوریه، عراق و یمن مورد ملاحظه قرار داد.