مقاله چگونگی کنترل متابولیک و شیوع عوارض بیماری دیابت در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ در ایران: نتایج پایه مطالعه A1chieve که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در آذر و دی ۱۳۹۳ در پایش از صفحه ۷۰۵ تا ۷۱۲ منتشر شده است.
نام: چگونگی کنترل متابولیک و شیوع عوارض بیماری دیابت در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ در ایران: نتایج پایه مطالعه A1chieve
این مقاله دارای ۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیابت نوع ۲
مقاله عوارض مزمن
مقاله کنترل متابولیک

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: خمسه محمدابراهیم
جناب آقای / سرکار خانم: نخجوانی منوچهر
جناب آقای / سرکار خانم: حسین پناه فرهاد
جناب آقای / سرکار خانم: کلانتری سعید
جناب آقای / سرکار خانم: سنجری مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: محمدبیگی منوچهر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف از انجام این مطالعه بیان خصوصیات دموگرافیک، وضعیت کنترل متابولیک و شیوع عوارض دیررس در بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بر اساس اطلاعات پایه مطالعه A1chieve بود. مطالعه A1chieve یک مطالعه مشاهده ای، چند ملیتی و open-label به مدت ۲۴ هفته جهت بررسی سلامت و اثربخشی انسولین های آنالوگ در درمان بیماران مبتلا به دیابت نوع ۲ بود. این مطالعه در ۲۸ کشور جهان و برروی ۶۶۷۲۶ بیمار انجام گردید. در این مقاله اطلاعات پایه ۹۱۹ بیمار ایرانی از ۱۶ شهر کشور مورد بررسی قرار گرفته است. متوسط سن بیماران ایرانی ۱۲٫۰± ۵۶٫۶سال و طول مدت ابتلا به دیابت در آنها ۷٫۵±۱۱٫۳ سال بود. ۶۲ درصد این بیماران فقط تحت درمان با داروهای خوراکی کاهنده قند خون بودند. متوسط HbA1c بیماران ۱٫۷±۹٫۴ درصد و متوسط قندهای خون ناشتا و پس از غذای بیماران به ترتیب ۲۰۸٫۸ و ۳۰۰٫۶ میلی گرم در صد بود. شایع ترین عارضه دیررس در بیماران ایرانی نوروپاتی محیطی (۵۷٫۷ درصد) و پس از آن به ترتیب، عوارض چشمی ( ۳۸٫۰درصد)، کلیوی (۲۷٫۹ درصد)، قلبی-عروقی (۲۷٫۷ درصد) و زخم پای دیابتی (۷٫۹ درصد) بود. وضعیت کنترل متابولیک بیماران مبتلا به دیابت نوع دو در ایران از حد مطلوب فاصله داشته و این امر سبب شیوع بیشتر عوارض دیررس دیابت می شود.