مقاله پروفشنالیسم پزشکی و آموزه های اسلامی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۳ در اخلاق پزشکی از صفحه ۱۱ تا ۲۸ منتشر شده است.
نام: پروفشنالیسم پزشکی و آموزه های اسلامی
این مقاله دارای ۱۸ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پروفشنالیسم
مقاله پزشکی
مقاله آموزه های اسلامی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معین اطهر
جناب آقای / سرکار خانم: معارفی غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پزشکی یک پروفشن است. پروفشن ها گروهایی هستند که به صورت علنی اعلام می دارند اعضای آن به شیوه های خاصی رفتار کرده، اهداف عالی داشته و خود را مانند یک خیر اجتماعی به جامعه عرضه کرده و با انتشار کدهای اخلاقی استانداردهایی را اعلام می کنند و اعضای آن بر این اساس مورد داوری قرار می گیرند. در این تحقیق هدف بررسی کدهای اخلاقی پروفشنالیسم پزشکی یا مشخصات طبیب از دیدگاه آموزه های اسلامی است. با روش توصیفی – تحلیلی و مطالعه کتابخانه ای آیات و روایات و بررسی مقالات و متون اسلامی، کدها و مشخصات پروفشنالیسم پزشکی یا طبیب مورد بررسی قرار گرفت. مهم ترین کدهای پروفشنالیسم پزشکی و مشخصات طبیب در متون اسلامی در کلام حضرت علی (ع) و حضرت امام صادق (ع) یافت شد که عبارتند از:
۱- پرهیزکاری و تقوا؛ ۲-جدیت و کوشش؛ ۳- دلسوزی و خیرخواهی؛۴- علم و آگاهی؛ ۵-اعتماد.
آموزه های اسلامی در مورد پزشکان کد مهمی را معرفی می نماید که از تمام کدهای پروفشنال موجود مهم تر است که همان کد اخلاقی پیامبران الهی و ائمه (ع) و مومنین است و تمام ارزش ها و کدهای اخلاقی دیگر را درون خود دارد. کد تقوی که در راس کدهای اخلاقی است و باعث محبوبیت خداوند، معیت و همراهی خداوند، برخورداری از علم و حکمت و فرقان، آسان شدن کارها، روزی فراوان و رسیدن به رستگاری و فلاح می گردد.