مقاله پارگی رحم به دنبال حاملگی مولار ناکامل: (گزارش موردی) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در اسفند ۱۳۹۱ در مجله دانشکده پزشکی از صفحه ۷۹۸ تا ۸۰۱ منتشر شده است.
نام: پارگی رحم به دنبال حاملگی مولار ناکامل: (گزارش موردی)
این مقاله دارای ۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله تومور تروفوبلاستیک
مقاله مول ناکامل
مقاله پارگی رحم

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: پورعلی لیلا
جناب آقای / سرکار خانم: آیتی صدیقه
جناب آقای / سرکار خانم: وحیدرودسری فاطمه
جناب آقای / سرکار خانم: تقی زاده علی
جناب آقای / سرکار خانم: حسینی ریحانه سادات

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه: خطر تومور تروفوبلاستیک پایدار متعاقب مول ناقص بسیار پایین تر از مول کامل است و اکثرا از نوع غیرمتاستاتیک می باشد. هدف این مطالعه گزارش یک مورد پارگی رحم به دنبال حاملگی مولار ناکامل می باشد.
معرفی بیمار: بیمار خانم ۲۶ ساله ای با سابقه یک سقط و یک حاملگی مولار در سال ۱۳۹۰ به اورژانس بیمارستان قائم (عج)، دانشگاه علوم پزشکی مشهد مراجعه کرده است. وی سه ماه پیش از مراجعه با تشخیص حاملگی مولار کورتاژ شد ولی هیچ گونه پی گیری جواب پاتولوژی و bhCG نداشت. بیمار با علایم شوک هموراژیک مراجعه و تحت لاپاراتومی اورژانس قرار گرفت و با تشخیص حاملگی مولار و پارگی رحم ساکشن کورتاژ و ترمیم میومتر انجام شد. در بررسی های بیش تر بیمار تومور تروفوبلاستیک متاستاتیک به ریه داشته که با تزریق هفتگی متوتروکسات تحت درمان قرار گرفت و در حال حاضر تحت کنترل ماهیانه قرار دارد.
نتیجه گیری: در موارد حاملگی مولار ناکامل که احتمال متاستاز بسیار بعید است نیز آموزش دقیق و پی گیری های منظم هفتگی و سپس ماهیانه bhCG توصیه می شود.