مقاله ویژگی های اپیدمیولوژیکی بیماری های پیتریازیس ورسیکالر و اریتراسما در مبتلایان مراجعه کننده به آزمایشگاه قارچ شناسی پزشکی کلینیک ویژه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (۱۳۷۳-۱۳۹۰) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در علوم آزمایشگاهی از صفحه ۵۳ تا ۵۷ منتشر شده است.
نام: ویژگی های اپیدمیولوژیکی بیماری های پیتریازیس ورسیکالر و اریتراسما در مبتلایان مراجعه کننده به آزمایشگاه قارچ شناسی پزشکی کلینیک ویژه دانشگاه علوم پزشکی کرمانشاه (۱۳۷۳-۱۳۹۰)
این مقاله دارای ۵ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله پیتریازیس ورسیکالر
مقاله اریتراسما
مقاله کرمانشاه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: میکاییلی علی
جناب آقای / سرکار خانم: رحمتی خدیجه
جناب آقای / سرکار خانم: ابراهیمی علی
جناب آقای / سرکار خانم: نظری ناصر
جناب آقای / سرکار خانم: حمزوی یزدان

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
چکیده زمینه وهدف: بیماری های سطحی جلدی در شرایط خاص در حال ازدیاد هستند. این مطالعه گذشته نگر در قالب بررسی ویژگی های اپیدمیولوژیکی بیماری های پیتریازیس ورسیکالر و اریتراسما انجام شد.
روش بررسی: در این بررسی نتایج بررسی مستقیم میکروسکوپی و سایر اطلاعات بیماران مراجعه کننده، از نظر بیماری پیتریازیس ورسیکالر و اریتراسما در فاصله زمانی سال های ۱۳۷۳ تا پایان ۱۳۹۰ استخراج و مورد بررسی قرار گرفتند.
یافته ها: از ۲۲۶۵ بیمار، ۱۲۹۴ (۵۷%) نفر به پیتریازیس ورسیکالر مبتلا بودند، که ۶۰ درصد این افراد مذکر و ۴۰ درصد مونث بودند. بیشترین گروه سنی مبتلا شامل ۲۰ تا ۲۹ سال بود و کمترین موارد در گروه ۰-۹ سال مشاهده شد. ۳۳ درصد مبتلایان محصل و دانشجو بودند. بیشترین بیماران در شهریور ماه بود. شایع ترین مکان های ابتلا نیز سینه و شکم بودند. ۹۷۱ (۴۲%) نفر نیز به اریتراسما مبتلا بودند که در گروه سنی ۳۰ تا ۳۹ سال بیشترین موارد بیماری گزارش شد که ۵۸ درصد این افراد مذکر و ۹۸ درصد افراد مبتلا ساکن شهر بودند. در تیرماه بیشترین موارد بیماری اریتراسما گزارش شد و کشاله ران شایع ترین ناحیه ابتلا بدن به این بیماری بود.
نتیجه گیری: بیماری های پیتریازیس ورسیکالر و اریتراسما در گرو های سنی فعال، فصل گرم سال و آقایان بیشتر مشاهده گردید. که این شرایط جهت ایجاد وتوسعه بیماری های فوق مساعد کننده می باشند.