مقاله وضعیت یک ساله مصرف فرآورده های خون اشعه دیده در اداره کل انتقال خون استان تهران (مقاله کوتاه) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در فصلنامه پژوهشی خون از صفحه ۳۱۲ تا ۳۱۸ منتشر شده است.
نام: وضعیت یک ساله مصرف فرآورده های خون اشعه دیده در اداره کل انتقال خون استان تهران (مقاله کوتاه)
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله بیماری پیوند علیه میزبان
مقاله واکنش تزریق خون
مقاله پیشگیری

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: زادسر مریم
جناب آقای / سرکار خانم: صادق حسین
جناب آقای / سرکار خانم: ناصرانی پور مژگان
جناب آقای / سرکار خانم: حاجی بیگی بشیر
جناب آقای / سرکار خانم: میررضایی سیدمحمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف پرتوتابی فرآورده های خون، روش عمده پیشگیری از بیماری پیوند علیه میزبان ناشی از تزریق خون ( TA-GVHD) است که به منظور غیر فعال سازی لنفوسیت های T اهداکننده به کار می رود. در این مطالعه مصرف فرآورده های پرتوتابی انتقال خون استان تهران از آغاز فعالیت به مدت یک سال بررسی شده است.
مواد و روش ها: در یک مطالعه توصیفی، ۱۳۳۳ درخواست فرآورده های پرتوتابی شده از نظر تعداد و نوع فرآورده های اشعه دیده، سن بیماران و اندیکاسیون های پرتوتابی بررسی شد. تجزیه و تحلیل نتایج با آزمون t و نرم افزار ۱۸ SPSS انجام گرفت.
یافته ها: فرآورده های اشعه دیده شامل پلاکت متراکم (۷۱٫۳%)، گلبول قرمز متراکم (۲۸٫۱%)، پلاسمای تازه منجمد (۰٫۴%)، کیسه خون اطفال (۰٫۲%) و خون کامل (۰٫۱%) بوده است. بیماران شامل بالغین (۵۹٫۶%)، کودکان (۲۵٫۹%)، شیرخواران (۶٫۵%) و نوزادان (۳٫۳%) بودند. علل درخواست ها به ترتیب لوسمی/لنفوم و هوچکین (۴۹٫۶%)، پیوند آلوژنیک و یا اتولوگ مغز استخوان (%۱۷٫۷)، مصرف داروهای سرکوبگر ایمنی (۹٫۶%)، نقص ایمنی مادرزادی (۸٫۶%)، نوزادان پره مچور (۷٫۶%)، آنمی آپلاستیک (۶٫۵%)، خونگیری مستقیم از خویشاوندان (%۰٫۳) و پلاکت فرزیس با HLA (آنتی ژن لکوسیت انسانی) سازگار (۰٫۱%) بود. روند مصرف صعودی طی زمان مطالعه مشاهده شد.
نتیجه گیری: اطلاع رسانی بیشتر به مراکز درمانی و هم چنین آموزش کادر درمانی برای استفاده مناسب از فرآورده های خون اشعه دیده، توصیه می گردد.