مقاله وضعیت برنامه های پیشگیری از اعتیاد دانش آموزان با رویکرد مددکاری اجتماعی که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در پژوهش اجتماعی از صفحه ۶۳ تا ۸۴ منتشر شده است.
نام: وضعیت برنامه های پیشگیری از اعتیاد دانش آموزان با رویکرد مددکاری اجتماعی
این مقاله دارای ۲۲ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله اعتیاد
مقاله برنامه های پیشگیری
مقاله دانش آموزان
مقاله مددکاری اجتماعی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ولدبیگی اقبال
جناب آقای / سرکار خانم: انتظامی علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آنچه در سال های اخیر موجب نگرانی های جدی شده است کاهش سن اعتیاد و افزایش آمار معتادان به دلایل مختلف است و در این میان وجود آمارهای رسمی و غیر رسمی اعتیاد در مراکز آموزشی و مدارس، شدت نگرانی ها را دو چندان کرده است. در مقاله حاضر ضمن بررسی برنامه های پیشگیری از اعتیاد در مدارس، به نقش و جایگاه مددکاری اجتماعی به عنوان حرفه ای ارزشمند و تخصصی در فرایند برنامه های پیشگیری از اعتیاد پرداخته می شود. برای نیل به این هدف، از روش تحلیل اسنادی – کتابخانه ای استفاده شده است. بدین صورت که برنامه ها و طرح های پیشگیری از اعتیاد در مدارس مورد بررسی و تحلیل قرار گرفته اند. علاوه بر این، از تحلیل محتوای کیفی، برای تبیین یافته ها استفاده شده است.
یافته های پژوهش نشان می دهند برنامه هایی که با هدف پیشگیری از اعتیاد در مدارس اجرا شده اند، غیر منسجم، مقطعی و کوتاه مدت بوده اند. علاوه بر آن، در این برنامه ها (در ابعاد مختلف) از تخصص هایی همچون مددکاری اجتماعی بهره گیری نشده و مجموعا عدم کارایی لازم را به دنبال داشته است.