مقاله واکاوی جنبش های منطقه ای ایران در سال های ۱۳۲۴ – ۱۳۲۵ ش (مطالعه موردی: تاثیر فرقه دموکرات آذربایجان بر نهضت جنوب فارس) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۲ در جستارهای تاریخی (فرهنگ) (ویژه تاریخ) از صفحه ۱۰۱ تا ۱۲۰ منتشر شده است.
نام: واکاوی جنبش های منطقه ای ایران در سال های ۱۳۲۴ – ۱۳۲۵ ش (مطالعه موردی: تاثیر فرقه دموکرات آذربایجان بر نهضت جنوب فارس)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله متفقین
مقاله فرقه دموکرات آذربایجان
مقاله ایل قشقایی
مقاله نهضت جنوب
مقاله قوام السلطنه

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: معینی رودبالی رضا
جناب آقای / سرکار خانم: برزین سیدصاحب
جناب آقای / سرکار خانم: نجفی کشکولی فاطمه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
موقعیت استراتژیک ایران و داشتن مرز مشترک طولانی در شمال با کشور اتحاد جماهیر شوروی باعث شد که دو سال پس از آغاز جنگ جهانگیر دوم و هجوم آلمان به شوروی، سرزمین ایران مورد هجوم و اشغال نیروهای متفقین قرار گیرد. آنان هدف خود را از این اقدام، رساندن نیرو به شوروی تحت محاصره اعلام کردند. در شهریور ۱۳۲۰ ش، متفقین بدون توجه به مخالفت دولت ایران، وارد خاک این سرزمین شده و تا نزدیکی های تهران پیشروی کردند. نیروهای نظامی متفقین تا پایان جنگ در ایران ماندگار شدند. این حضور مصیبت بار آنان، مشکلات فراوانی برای مردمان ایران ایجاد کرد. یکی از پیامدهای ناخوشایند ناشی از حضور متفقین، تشکیل فرقه دموکرات آذربایجان توسط شوروی و حزب توده ایران بود که به رهبری سید جعفر پیشه وری در پاییز ۱۳۲۴ ش آغاز شد. از جمله انتظارات و درخواست های فرقه دموکرات آذربایجان، اعطای خودمختاری به ایالت آذربایجان از سوی دولت مرکزی بود. مقاله حاضر درصدد است ضمن بررسی اجمالی حضور متفقین در ایران به ویژه اتحاد جماهیر شوروی به تبعات سنگین ناشی از حضور آنان بر دو جنبش منطقه ای دموکرات آذربایجان و نهضت جنوب فارس، در سال های ۱۳۲۵ – ۱۳۲۴ ش بپردازد.