مقاله هیسترکتومی اورژانس حوالی زایمان در شمال ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تیر ۱۳۹۲ در مجله علمی پژوهشی دانشگاه علوم پزشکی بابل از صفحه ۸۱ تا ۸۷ منتشر شده است.
نام: هیسترکتومی اورژانس حوالی زایمان در شمال ایران
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله هیسترکتومی
مقاله سزارین
مقاله آتونی
مقاله پلاسنتا آکرتا

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: یزدانی شهلا
جناب آقای / سرکار خانم: یوسف نیاپاشا یوسف رضا
جناب آقای / سرکار خانم: بوذری زینت السادات
جناب آقای / سرکار خانم: بابازاده عارفه

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
سابقه و هدف: هیسترکتومی اورژانس حوالی زایمان یک جراحی بزرگ است، که تقریبا همیشه در موارد خونریزی های شدید و تهدید کننده حیات بعد از زایمانهای واژینال یا سزارین انجام می شود. با توجه به اهمیت عوارض و مرگ و میر مادران باردار در سیستم بهداشتی کشورمان در این مطالعه میزان، اندیکاسیون، عوامل خطر و عوارض بیماران تحت عمل هیسترکتومی اورژانس حوالی زایمان در بیمارستان های آموزشی و درمانی دانشگاه علوم پزشکی بابل طی ۱۰ سال مورد بررسی قرار گرفته است.
مواد و روشها: این مطالعه مقطعی در طی ۱۰ سال (۹۰-۱۳۸۱) در بیمارستان های شهید یحیی نژاد و آیت الله روحانی بابل در بیمارانی که تحت جراحی هیسترکتومی حوالی زایمان جهت حفظ بقای مادر قرارگرفته بودند، انجام شد. اطلاعات دموگرافیک بیماران، نوع زایمان، نوع هیسترکتومی، علت و مدت زمان هیسترکتومی، میزان دریافت خون و فرآورده های خونی، تعداد روزهای بستری، عوارض و مرگ و میر مادرانی و نوزاد متولد شده از پرونده ها ثبت گردید و نتایج مورد بررسی قرار گرفت.
یافته ها: در ۳۷۵۹۵ زایمان در طی ۱۰ سال ۲۲ مورد هیسترکتومی جهت حفظ جان مادر در حین یا بعد از زایمان انجام شد. (۰٫۵ در هزار زایمان) که میزان آن در زایمانهای سزارین ۰٫۷ در هر ۱۰۰۰ زایمان و در زایمانهای واژینال ۰٫۲ در هر ۱۰۰۰ زایمان بود. شایع ترین علل هیسترکتومی حوالی زایمان به ترتیب شامل ۸ مورد آتونی رحم (۳۶٫۴%) و ۶ مورد چسبندگی غیر طبیعی جفت (۲۷٫۳%) بوده است و فاکتور خطر برای چسبندگی غیرطبیعی جفت، سابقه سزارین و کورتاژ بود. در تمام بیماران تزریق خون صورت گرفت و ۱۱ بیمار (۸۴٫۶%) پس از عمل درICU  بستری شدند از این تعداد بیماران ۵ نفر (۳۸٫۵%) دچار تب پس از عمل شدند و در دو مورد (۱۵٫۲%) آسیب مثانه و حالب ایجاد شد. ۳ مورد (۱۳٫۶%) مرگ مادر بعلت شوک هموراژیک اتفاق افتاد.
نتیجه گیری: بر اساس نتایج مطالعه حاضر شیوع هیسترکتومی اورژانس حوالی زایمان با روش سزارینی بیشتر از زایمان طبیعی بوده و سابقه سزارین قبلی و کورتاژ نیز از عوامل خطر چسبندگی غیرطبیعی جفت می باشند.