مقاله همه گیرشناسی سرطان پوست در استان مرکزی، ایران که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۹۲ در پوست و زیبایی از صفحه ۱۲۰ تا ۱۲۵ منتشر شده است.
نام: همه گیرشناسی سرطان پوست در استان مرکزی، ایران
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله همه گیرشناسی
مقاله سرطان پوست
مقاله میزان بروز
مقاله ایران

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: مبارک آبادی عادله
جناب آقای / سرکار خانم: رجبی راضیه
جناب آقای / سرکار خانم: خانی یوسف
جناب آقای / سرکار خانم: الماسی حشیانی امیر

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: سرطان پوست از بدخیمی های شایع در دنیا است که با ناتوانی بالا و مرگ ومیر نسبتا پایین همراه است. سرطان سلول های قاعده ای (Basal Cell Carcinoma [BCC]) شایع ترین نوع این سرطان است که میزان بروز آن رو به افزایش می باشد. هدف این مطالعه بررسی میزان بروز سرطان پوست در سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ در استان مرکزی است.
روش اجرا: در این مطالعه ی همه گیرشناسی که در آن از داده های ثبت سرطان استان مرکزی استفاده شده است، میزان های بروز خام در هر۱۰۰ هزار نفر و میزان بروز استانداردشده ی سنی نیز از روش استانداردسازی مستقیم و با استفاده از جمعیت استاندارد جهان محاسبه شده است. توصیف و تحلیل داده ها با استفاده از نرم افزارهای SPSS، Excel و Win Pepi انجام شد.
یافته ها: در استان مرکزی ۹۵۸ بیمار مبتلا به سرطان پوست طی سال های ۱۳۸۶ تا ۱۳۹۰ به ثبت رسیده است، که در طی این سال ها میزان بروز استانداردشده سنی به ترتیب ۲۱٫۵۴، ۱۲٫۰۶، ۱۳٫۷۹، ۱۸٫۲۹ و ۱۵٫۷۹ مورد در هر صد هزار نفر به دست آمد که نتایج نشان دهنده عدم وجود تغییرات معنادار در روند بروز بیماری در طی پنج سال مطالعه است (p=0.114). افراد بالای ۸۰ سال بیشترین میزان بروز را داشتند.
نتیجه گیری: سرطان پوست در مردان بیشتر از زنان و در بیشتر موارد در سنین بالا دیده می شود، لذا باید برنامه های غربالگری جهت تشخیص زودرس این بیماری در مراحل اولیه آن، در مردان مسن، به ویژه آنان که به واسطه شغل شان در مواجهه زیاد با نور آفتاب قرار داشته اند، صورت گیرد.