مقاله نگرش فلسفی ابن سینا به طب سالمندان که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در تابستان ۱۳۹۱ در طب سنتی اسلام و ایران از صفحه ۲۰۵ تا ۲۱۰ منتشر شده است.
نام: نگرش فلسفی ابن سینا به طب سالمندان
این مقاله دارای ۶ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله طب سالمندان
مقاله ابن سینا
مقاله قانون در طب

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: شرقی مریم
جناب آقای / سرکار خانم: غیاث مجید

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف از این مطالعه، بررسی بینش ابن سینا در مورد طب سالمندان و ریشه یابی نحوه طراحی این واژه و این رشته مهم پزشکی و بهداشت است که به طور اشتباه به ره آوردهای علمی نیمه دوم قرن ۲۰ میلادی، نسبت داده شده است. به منظور نیل به این هدف، پس از بررسی کتاب کامل قانون در طب اثر ابن سینا، به جستجوی واژه های مرتبط با پیری، سالخوردگی، سالمندی و… پرداخته و مشخص شد که بسیاری از عناوین فعلی مرتبط با طب سالمندان، جزء فصول و موضوعات اصلی این کتاب بوده است. در این کتاب، شرح مفصلی در مورد بهداشت سالمندان، دستورات غذایی سالمندان، نوشیدنی های مناسب برای سالمندان، ورزش سالمندان، خواب و استراحت سالمندان و دیگر موارد مرتبط به چشم می خورد و علاوه بر آن به موضوعات دیگری نظیر تاثیر محیط بر پیری زودرس، تاثیر عقیمی و باروری بر زمان آغاز سالمندی، تاثیر سالخوردگی بر حساسیت و مقاومت در مقابل بیماری های عفونی، تبهای شدید و دردهای مهلک نیز پرداخته و به این وسیله در آغاز هزاره دوم میلادی، مبانی طب سالمندان و تفاوت آن را با طب سایر سنین مطرح کرده است.
با توجه به افزایش امید به زندگی در سطح کشور و تغییرات آشکار در راس هرم سنی در جهت افزایش جمعیت سالمندان و در نتیجه افزایش نیازهای پزشکی و بهداشتی آنان، در آغاز هزاره سوم میلادی با تاسی به افکار ابن سینا و تاکیدهای سازمان جهانی بهداشت، نیاز به این رشته احساس شده و به این شاخه مهم پزشکی پرداخته می شود.