مقاله نگاه وحی به شاعر، با تکیه بر سوره شعراء که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار و تابستان ۱۳۹۲ در ادب عربی (دانشکده ادبیات و علوم انسانی، دانشگاه تهران) از صفحه ۵۷ تا ۸۳ منتشر شده است.
نام: نگاه وحی به شاعر، با تکیه بر سوره شعراء
این مقاله دارای ۲۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شاعر
مقاله شعر
مقاله سوره شعراء
مقاله زمان نزول
مقاله روایات
مقاله تفاسیر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: رضایی حسن
جناب آقای / سرکار خانم: تمسکی بیدگلی علی

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
آیات ۲۲۴-۲۲۶ سوره شعراء به شاعرانی پرداخته که پیروی گمراهان از آنان، سرگردانی در هر کوی و برزن و سخن بدون عمل را از ویژگی های آنان بر شمرده است. این آیات شریفه برای برخی، این شبهه را به وجود آورده است که در قرآن شاعران نکوهش شده اند و با شعر و شاعری مخالفت شده است. این پژوهش، به بررسی و نقد این شبهه و پاسخ به این سوال می پردازد که نظر صحیح قرآن در مورد شاعران چیست؟ توجه به تخصیص آیه پایانی سوره شعراء، فضای سیاه شعر در زمان نزول، شعر به عنوان گونه ای از کلام، بزرگداشت شاعران در احادیث پیامبر (ص) و امامان معصوم علیهم السلام و همچنین بدست دادن تفسیر صحیح از آیات مورد بحث، مولفه هایی هستند که نگارندگان به منظور روشن شدن بحث به آنها پرداخته اند.
حاصل کلام اینکه قرآن نه تنها شاعران را به صورت موجبه کلیه نکوهش نمی کند، بلکه رسالت های مهمی نیز برای آنها قرار داده که از جمله آنها سرودن اشعار با درون مایه های توحیدی، موعظه و دعوت مردم به حق است.