مقاله نگاهی دیگر به برخی از ابعاد شورش زنگیان (۲۵۵-۲۷۰ ه ق) که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در مسکویه از صفحه ۴۱ تا ۶۰ منتشر شده است.
نام: نگاهی دیگر به برخی از ابعاد شورش زنگیان (۲۵۵-۲۷۰ ه ق)
این مقاله دارای ۲۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله علی بن محمد
مقاله صاحب الزنج
مقاله زنگیان
مقاله بردگان سیاه
مقاله خلافت عباسی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: برهمند غلامرضا
جناب آقای / سرکار خانم: محمودی محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
در نیمه دوم قرن سوم (۲۵۵ ه ق) در جنوب بین النهرین، همزمان با خلافت مهتدی عباسی (۲۵۵-۲۵۶ ه ق)، فردی به نام علی بن محمد علم طغیان برافراشت. او توانست غلامان و بندگان سیاه را با خود همراه سازد و توسط ایشان پایه های خلافت عباسی را به لرزه درآورد. غلامان که آرزو داشتند از زیر بار ظلمی که به آن ها می شد خارج شوند، پس از قیام، خود همان راهی را رفتند که از آن جسته بودند و به زمین داری، کنیزخواهی و بنده پروری پرداختند. آن ها شهرها و روستاها را مورد حمله و تاخت و تاز قرار دادند، پرده ها دریدند، هتک حرمت ها کردند، خانه ها ویران نمودند و مزارع سوختند. تا آن که در سال ۲۶۶ ه.ق نیروهای خلیفه بغداد به منطقه گسیل شد و پس از چهارده سال درگیری های خونین، این قیام در سال ۲۷۰ ه ق با قتل علی بن محمد (صاحب الزنج) سرکوب گردید.
موضوع این مقاله به صورت توصیفی – تحلیلی و به روش مقایسه ای و تهیه یادداشت (فیش برداری) از منابع دست اول و مآخذ گوناگون مورد بررسی قرارگرفته است. این بررسی نشان می دهد که رهبر این جنبش، برای دستیابی به قدرت به هر کاری دست زده و از عقیده و مذهب برای پیشبرد هدف های خود بهره گرفته است. پژوهش حاضر بر آن است، تا با تجزیه و تحلیل قیام زنگیان و اوضاع خلافت عباسی، پاسخی درخور برای این پرسش ها بیابد: قیام چگونه آغاز شد، رهبر آن چه کسی بود، و از چه دین و مذهبی پیروی می کرد و این که آیا او علوی بوده است، یا خیر؟