مقاله نقش و اهمیت ارزیابی فناوری سلامت (HTA) در نظام سلامت که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز ۱۳۸۹ در سلامت و بهداشت اردبیل از صفحه ۵۹ تا ۶۸ منتشر شده است.
نام: نقش و اهمیت ارزیابی فناوری سلامت (HTA) در نظام سلامت
این مقاله دارای ۱۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله ارزیابی فناوری سلامت
مقاله تجهیزات پزشکی
مقاله فناوری سلامت
مقاله سلامت

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ناصرحمزه خانلو منصور
جناب آقای / سرکار خانم: بازیار محمد

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
زمینه و هدف: هدف ما در این مقاله این است که ارزیابی فناوری سلامت را به عنوان روشی علمی برای بهبود نتایج سلامت بیماران و افزایش کارایی نظام سلامت در کل، معرفی کنیم.
روش کار: این مقاله یک مطالعه مروری است که به بررسی متون در حوزه ارزیابی فناوری سلامت می پردازد. مکتوبات و مقالات مرتبط با موضوع از کتابخانه و اینترنت انتخاب و مورد مطالعه قرار گرفته است.
یافته ها: بسیاری از کشورها از «ارزیابی فناوری سلامت» برای استفاده منطقی از فناوری ها، کنترل هزینه ها و جلوگیری از ورود فناوری های با ایمنی و اثربخشی پایین استفاده می کنند. در این مقاله به اهداف و کاربردهای HTA، نقش آن، عواملی که در HTA باید مورد ارزیابی قرار گیرند، سوالات اساسی در HTA، اصول HTA، گام های اساسی در HTA، گروه های هدف HTA و پرداخته شده است.
نتیجه گیری: ارزیابی فناوری سلامت، پتانسیل بی نظیری برای کمک به سیاست گذاری، برنامه ریزی استراتژیک، مدیریت و اجرای فناوری ها در مراقبت سلامت دارد. HDA می تواند به عنوان ابزاری استراتژیک برای برقراری ارتباط بین پژوهش و سیاست مورد استفاده قرار بگیرد.