مقاله نقش دیوان عدالت اداری در توسعه و حمایت از حقوق بشر که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در پاییز و زمستان ۱۳۸۸ – بهار ۱۳۸۹ در تحقیقات حقوقی آزاد از صفحه ۲۴۱ تا ۲۸۰ منتشر شده است.
نام: نقش دیوان عدالت اداری در توسعه و حمایت از حقوق بشر
این مقاله دارای ۴۰ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله دیوان عدالت اداری
مقاله حقوق بشر
مقاله اعمال حاکمیتی
مقاله اصل حاکمیت قانون و پاسخگویی مسوولین
مقاله منشور بین المللی حقوق بشر

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: نوروزی قدرت اله

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
هدف اصلی دیوان عدالت اداری کنترل اعمال حاکمیتی و مهار قدرت به منظور حمایت وصیانت از حقوق مردم است. یکی از راهکارها برای رسیدن به این هدف، تحقق اصل حاکمیت قانون و پاسخگویی مسوولان می باشد دستیابی کامل به این اصول تنها با تشکیل دولتی قانون مدار امکان پذیر است. استقرار چنین دولتی نیز بدون حق دسترسی مردم به دادگاه های صالح امکان پذیر نمی باشد.
بر این اساس در این مقاله به این پرسش پاسخ داده شده است که: آیا رویه دیوان عدالت اداری در رسیدگی به شکایات مردم منجر به توسعه حقوق بشر شده است یا خیر؟
نتیجه این مقاله نشان می دهد، علی رغم تفسیر مضیق شورای نگهبان از مفهوم دولت و محدودیت های صلاحیتی که به مرور توسط قوانین مصوب مجلس برای دیوان ایجاد شده است و همچنین بی توجهی دادگاه ها به مفاد منشور بین المللی حقوق بشر، آرای هیات عمومی و شعب دیوان در حمایت از حقوق مردم روند رو به رشد داشته و به نوبه خود توانسته به توسعه حقوق بشر کمک شایانی نماید. این در حالی است که سیر رفتار دیگر مراجع مورد اشاره، خلاف آن نتیجه را نشان می دهد.