مقاله نقش اسیدهای چرب امگا ۳ در پیشگیری و درمان بیمار کبد چرب غیر الکلی، مقاله مروری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در هفته اول اردیبهشت ۱۳۹۳ در مجله دانشکده پزشکی اصفهان از صفحه ۲۴۳ تا ۲۵۵ منتشر شده است.
نام: نقش اسیدهای چرب امگا ۳ در پیشگیری و درمان بیمار کبد چرب غیر الکلی، مقاله مروری
این مقاله دارای ۱۳ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله کبد چرب غیر الکلی
مقاله استئاتوزیس
مقاله امگا ۳
مقاله دوکوزاهگزانوئیک اسید
مقاله ایکوزاپنتانوئیک اسید

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: ذوالفقاری حمید
جناب آقای / سرکار خانم: جعفریان کوروش
جناب آقای / سرکار خانم: ایرج بیژن
جناب آقای / سرکار خانم: عسکری غلامرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
مقدمه: ۳۵-۱۰ درصد از جمعیت بزرگسالان سراسر جهان به بیماری کبد چرب غیر الکلی مبتلا می باشند. تا کنون هیچ درمان قطعی برای این بیماری پیشنهاد نشده است. اسیدهای چرب امگا ۳ درای اثرات مفیدی در درمان هایپرلیپیدمی و بیماری های قلبی- عروقی می باشند و به تازگی برای درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی استفاده می شوند. هدف از این مطالعه، مرور مطالعاتی بود که نقش اسیدهای چرب امگا ۳ در پیشگیری و درمان بیماری کبد چرب غیر الکلی را بررسی کرده بودند.
روش ها: ابتدا از پایگاه های PubMed و ISI مقالاتی که در متن خود دارای کلمات (Non-alcoholic fatty liver disease) NAFLD، (Nonalcoholic steatohepatitis) NASH، Nonalcoholic fatty liver، Steatosis، DHA (Docosahexaenoic acid)، EPA (Eicosapentaenoic acid)،Fish oil  و Omega3 بودند، جستجو شدند. سپس مقالات به سه دسته مطالعات حیوانی، مطالعات مقطعی و مورد- شاهدی و مطالعات کارآزمایی بالینی تقسیم بندی شدند که در مجموع، ۲۱ مقاله مورد ارزیابی قرار گرفتند.
یافته ها: نتایج مطالعات مقطعی و مورد- شاهدی همسو نبود، اما نتایج مطالعات قوی تر نشان می داد که دریافت ناکافی از منابع غذایی امگا ۳ با بروز بیماری کبد چرب در ارتباط می باشد. بیشتر مداخلات انجام شده در مطالعات حیوانی و انسانی، تاثیر مثبتی از مصرف مکمل امگا ۳ در کاهش تری گلیسیرید و چربی کبدی در مبتلایان به کبد چرب غیر الکلی گزارش کرده اند.
نتیجه گیری: کاهش دریافت امگا ۳ از منابع غذایی به دلیل عادات غذایی نادرست، می تواند یکی از دلایل چند عاملی بودن بیماری کبد چرب باشد. همچنین مصرف مکمل آن می تواند در کنار اصلاح الگوی غذایی و سبک زندگی برای این بیماران مفید باشد.