مقاله نقش آموزش طراحی لرزه ای در رشته ی معماری در کاهش آسیب پذیری ساختمان ها در برابر زلزله که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در بهار ۱۳۹۰ در هنرسو از صفحه ۸۰ تا ۹۳ منتشر شده است.
نام: نقش آموزش طراحی لرزه ای در رشته ی معماری در کاهش آسیب پذیری ساختمان ها در برابر زلزله
این مقاله دارای ۱۴ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله آسیب پذیری لرزه ای
مقاله آموزش معماری
مقاله طراحی لرزه ای

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: موسوی حمیدرضا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
اغلب نقاط ایران در پهنه های با خطر نسبی زیاد و بسیار زیاد زلزله قرار دارد. تجارب کشورهای توسعه یافته نشان می دهد که ارتقاء معماران در زمینه طراحی سازگار با زلزله و راهبری گروه ?های تخصصی در فرآیند طراحی و اجرای بناها به کاهش آسیب پذیری آنها در برابر زلزله انجامیده است. مهمترین روش ها و حوزه های ارتقاء مهارت های طراحی لرزه ای معماران به آموزش معماری در دو حوزه مدارس معماری و آموزش های حرفه ای می توان اشاره کرد. موضوع وارد کردن دروس طراحی سازگار با زلزله به دروس معماری بواسطه تصمیم های نادرست اتخاذ شده در حوزه طراحی معماری و به تبع آن تخریب ساختمانها در زلزله ۱۹۸۵ مکزیکوسیتی و بدنبال عکس العمل های منتقدانه از طرف جامعه حرفه ای معماری آغاز شد. سیاستگذاری آموزشی در کشورهای پیشرفته زلزله خیز مبتنی بر توجه خاص به مقوله طراحی سازگار با زلزله است در مقابل سطح آگاهی فارغ التحصیلان رشته معماری ایران درباره طراحی لرزه ای حاکی از ضعف سیستم آموزشی در این زمینه است.
بررسی تطبیقی آموزشی طراحی لرزه ای در دانشگاه ها و مدارس معماری ایران و نیوزلند نشانگر عدم اختصاص ساعات و تعداد دروس مرتبط، عدم بکارگیری روش های نوین آموزشی، فقر ابزارها و منابع درسی و دانش کم اساتید است.
همچنین مقایسه آموزش های مستمر معماران در جوامع تخصصی آمریکا و ایران حاکی از عدم استمرار آموزش های دانشگاهی معماران در محیط های حرفه ای و نقش آن دو آسیب پذیری شهرها و ساختمانهای کشور در برابر زلزله است.
بازنگری سیاست های آموزش معماری، ارتقاء اعضای هیات علمی، افزایش امکانات متنوع آموزشی و تدارک کارگاه ها، سمینارها و سمپوزیوم های مشترک بین جوامع دانشگاهی و حرفه ای از جمله روش های برون رفت از مشکلات کنونی است.