مقاله نتایج بلندمدت درمان شکستگی تنه استخوان تیبیا به روش میله گذاری اینترامدولاری که چکیده‌ی آن در زیر آورده شده است، در زمستان ۱۳۹۲ در مجله جراحی استخوان و مفاصل ایران از صفحه ۳۳ تا ۳۹ منتشر شده است.
نام: نتایج بلندمدت درمان شکستگی تنه استخوان تیبیا به روش میله گذاری اینترامدولاری
این مقاله دارای ۷ صفحه می‌باشد، که برای تهیه‌ی آن می‌توانید بر روی گزینه‌ی خرید مقاله کلیک کنید.
کلمات مرتبط / کلیدی:
مقاله شکستگی تیبیا
مقاله تثبیت شکستگی اینترامدولاری
مقاله اورژانس
مقاله نتیجه درمان
مقاله بهبود شکستگی

نویسنده(ها):
جناب آقای / سرکار خانم: سلیمانها مهران
جناب آقای / سرکار خانم: میربلوک احمدرضا
جناب آقای / سرکار خانم: اتحاد حسین
جناب آقای / سرکار خانم: حق پرست قدیم لیمودهی زهرا

چکیده و خلاصه‌ای از مقاله:
پیش زمینه: شکستگی تنه استخوان تیبیا از شکستگی های شایع در میان استخوان های بلند می باشد. هدف از این مطالعه بررسی نتایج درمان این شکستگی با میله اینترامدولاری در بیماران بستری شده در شرایط اورژانس ارتوپدی بود.
مواد و روش ها: در یک مطالعه آینده نگر، ۲۲۶ بیمار (۱۹۳ مرد، ۳۳ زن) با شکستگی تیبیا از سال ۱۳۸۸ تا ۱۳۹۰ با روش میله گذاری اینترامدولاری در یک مرکز درمانی شهر رشت تحت درمان قرار گرفتند و به مدت ۲ سال پیگیری شدند. میانگین سنی بیماران ۳۴±۳ سال بود. مواردی نظیر باز یا بسته بودن، همراهی با شکستگی فیبولا، آسیب عصب پرونئال یا شریان تیبیالیس جلویی، تغییرات دژنراتیو زانو، درد زانو، آتروفی عضله چهارسرران، بدجوش خوردن، استئومیلیت مزمن، جوش خوردن تاخیری و جوش نخوردن بررسی گردید. همچنین از ابزار محدودیت عملکرد عضلانی اسکلتی (SMFA) استفاده شد. داده ها با نرم افزار آماری تحلیل شدند.
یافته ها: در این مطالعه ۱۵۱ مورد شکستگی باز و ۷۵ مورد شکستگی بسته بودند و ۱۵۵ مورد جراحی باز و ۷۱ مورد جراحی بسته انجام گرفت. بیشترین فراوانی مربوط به درد روی زانو و کمترین فراوانی مربوط به جوش نخوردن بود. محدودیت عملکرد عضلانی اسکلتی در موارد شکستگی باز و در موارد همراهی با شکستگی فیبولا بیشتر بود (p<0.001) و در گروه زنان بیشتر مشاهده گردید. با گذشت زمان، عدد ابزار SMFA نیز افزایش یافت.
نتیجه گیری: این روش درمان بخصوص به صورت بسته، به دلیل عوارض ناچیز آن، یک رویکرد مناسب برای درمان شکستگی های تنه استخوان تیبیا محسوب می شود و حتی در شرایط اورژانس می تواند درمان مفید و موثر باشد.